Jan Bureš: Sázky na zisky české koruny v červnu rostly

15.08.2017 11:53

V červnu zahraniční hráči zvyšovali své sázky na další zisky koruny. Včera to potvrdila čísla z platební bilance. Ta ukazují, že během června do Česka na portfoliových a ostatních investicích přiteklo lehce přes 2 miliardy eur. Tomu ostatně odpovídá i vývoj na trhu - během června se koruna sesunula z blízkosti 26,50 až ke 26,10 EUR/CZK.

Jan Bureš: Sázky na zisky české koruny v červnu rostly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Současně s tím, jak rostly sázky na silnější korunu, se měnila i jejich struktura. Data z platební bilance ukázala, že zahraniční hráči drží méně korunové hotovosti a naopak nakoupili znovu více dluhopisů - odhadem za přibližně 9 miliard euro.

Minimálně do konce června tedy platilo, že trpělivost sázkařů na zisky koruny nejenže byla vysoká, ale navíc přicházeli sázkaři noví. “Překoupenost” koruny tak ještě narůstala. Hlavním důvodem podle našeho názoru byly sázky na růst českých sazeb a velice příznivé globální klima - index globálního strachu VIX se pohyboval dál poblíž historických minim.

Růst českých sazeb podle našeho názoru v nejbližších měsících zůstane mimo hru a tak česká koruna bude muset spoléhat především na dobrý globální sentiment. Jak ukázaly poslední dva týdny, nárůst globálních obav (v tuto chvíli spojených se severní Koreou) dokáže rozviklat celý středoevropský region včetně koruny.

Jan Bureš
finanční analytik

Více informací o vývoji platební bilance ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…