Jan Bureš: Španělské výnosy znovu nad 7% zónou smrti

23.07.2012 10:41 | Zprávy

V pátek akciové trhy konečně narazily a euro spadlo k nejslabším úrovním za poslední dva roky. Není divu, protože v eurozóně není nikomu dvakrát moc do zpěvu. Španělské výnosy vyskočily vzhůru o 27 bps a usadily se znovu pohodlně nad 7%ní hranicí, za kterou zpravidla startuje panika. To vše navzdory přijetí předběžného balíku pro španělské banky na páteční telekonferenci ministrů financí eurozóny. Proč?

Jan Bureš:  Španělské výnosy znovu nad 7% zónou smrti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí

Za prvé, pomoc španělským bankám půjde v tuto chvíli přes španělský stát a nafoukne jeho veřejný dluh. I když příští rok může být pomoc přepsána na nový fond ESM, z něhož půjde přímo bankám, Němci dál chtějí, aby finální záruky nesl Madrid. Smrtící smyčka spojující problémy bank s národní kasou by tak zůstala zachována.
 
Za druhé, španělská ekonomika (podobně jako řada jiných periferií) přiznává horší výhled pro tento a příští rok. Namísto očekávaného růstu by ekonomika letos měla propadnout o půl procenta a k růstu se vrátit až v roce 2014. Nezaměstnanost by podle nových očekávání měla setrvat nadále v okolí hrozivých 24%.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

19:19 Vladimír Ustyanovič: Souhlasím s prezidentem Petrem Pavlem

Dovolím si zabrousit do historie, kdy armádní generál v. v. Petr Pavel v roce 2019 prezentoval své n…