Je a není. Pokud by měla vstoupit v platnost všechna opatření včetně připravovaných protiopatření USA, která jsou reakcí na poslední čínská protiopatření, může být skutečně zle. Na obou stranách by bylo postiženo zboží v celkovém objemu okolo 150 miliard dolarů a americkým podnikům by mohl hrozit těžší život uvnitř Číny. To by mohlo výrazně narušit relativně hladce fungující výrobně-odběratelské vztahy řady velkých podniků podnikajících jak v Číně, tak i v USA. Vyšší nejistota by pravděpodobně primárně zasáhla investiční aktivitu na obou březích Pacifiku.
Na druhou stranu ale tak zle být nemusí. Za prvé proto, že skutečného spuštění sankcí (implementace) se jen tak nedočkáme. V USA nejprve proběhne veřejné slyšení a po něm budou mít americké podniky možnost podat své námitky (do 22. května). Američané tak nejdříve nasadí první sadu “válečných” cel za 60 dní. Věříme, že Čína rozhodně nebude první, kdo by opatření implementoval. I proto stále ještě zůstává relativně hodně času k jednání a k smírnějšímu řešení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky
11:24 Jiří Weigl: Czech Republic nikoliv First
Denní glosa Jiřího Weigla
- 17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
- 10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo
- 21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
- 12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
- 12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy