V reakci na holubičí komentář viceguvernéra ČNB Tomšíka a nízkou prosincovou inflaci totiž významná část trhu začala agresivně sázet na další uvolnění měnové politiky, což se fakticky rovná opětovnému oslabení intervenční hladiny pro korunu. Je pochopitelně otázkou, jak reálná tato hrozba ve skutečnosti je… Ať tak či onak, vzhledem k tomu, že ČNB má devizový trh díky intervencím v hrsti, bude se primárně od úvah na téma devalvace odvíjet kurz koruny v nadcházejících týdnech.
Je pravdou, že listopadová inflační prognóza ČNB, která počítala s návratem inflace k dvouprocentnímu cíli na začátku roku 2016 je fakticky mrtvá. Inflace se bude na začátku roku pohybovat v okolí nuly, a pokud vše dobře půjde, bude se ke konci roku 2015 přibližovat zespodu k 1 %. Pravdou je, že tento inflační výsledek je do velké míry důsledek padajících cen ropy. Pravdou také je až do této chvíle ČNB interpretovala vesměs pozitivně - jako pozitivní nabídkový šok, který by měl domácnostem a ekonomice pomoci.Sama o sobě nízká cena ropy by tedy neměla být argumentem pro další oslabení intervenčního kurzu. Podle zápisu z posledního zasedání by ČNB korunu znovu oslabila, pokud by se dovážená deflace negativně projevila na domácí poptávce a systematicky snížila domácí inflační očekávání. Dlouhodobá inflační očekávání finančních trhů však zatím zůstávají prakticky stabilní a dopady do domácí poptávky (zatím) nepozorujeme.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz