Jan Bureš: Turecko přes zisky liry zůstává dál zranitelné

17.08.2018 11:10

Turecká lira se včera těšila na projev ministra financí Berata Albayraka, který na rozdíl od prezidenta Erdogana mluvil relativně pragmaticky a alespoň část investorů potěšil. A to především tím, že slíbil rozpočtové úspory a razantně odmítl zavedení kapitálových kontrol. To ale pravděpodobně nebude turecké liře stačit na dlouho.

Jan Bureš: Turecko přes zisky liry zůstává dál zranitelné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Za prvé, slíbit rozpočtové úspory nic nestojí, a trhy budou chtít vidět konkrétní kroky. Za druhé, v dnešní situaci bude tak jako tak nutné, aby turecká centrální banka reagovala na kombinaci vysoké inflace a narůstajícího zahraničního dluhu vyššími úrokovými sazbami. To zatím Erdogan tvrdohlavě odmítá. Za třetí, lira bude ke své stabilizaci pravděpodobně potřebovat alespoň jistou normalizaci vztahů s USA. Tak, aby každý týden jednoduše nehrozilo zavedení nových amerických sankcí. Ostatně i během včerejšího obchodování relativně dobrý dojem z vystoupení Berata Albayraka rychle přehlušily komentáře amerického ministra financí Stevena Municha, který údajně připravuje nové kolo sankcí proti Ankaře. A za čtvrté, k trvalejšímu uklidnění a obnovení důvěry zahraničních investorů bude pravděpodobně zapotřebí, aby Turecko dostalo výraznější finanční injekci od některého z nových přátel (Rusko, Čína). Bez ní bude Ankara těžko refinancovat splatný krátkodobý zahraniční dluh a financovat vysoký schodek běžného účtu. A to nehledě na to, že prudké ochlazení turecké ekonomiky a slabá lira mohou začít přirozeně snižovat závislost na zahraničním financování.

Jednoduše řečeno, i když aktuálně turecká lira prochází klidnějším obdobím, zisky zaznamenané v posledních dvou dnech může brzy opět hravě otočit…

Jan Bureš
finanční analytik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…