Jan Bureš: Týden ve znamení brexitu, obchodních válek a slabého českého průmyslu

07.10.2019 21:42

V uplynulém týdnu čísla z USA ukázala, že geopolitická nákaza pomalu začíná být cítit i v největší světové ekonomice. Mizernou náladu v průmyslu tentokrát doprovodila i horší nálada v sektoru služeb a smíšené zprávy z amerického trhu práce. Poklesy akcií ale v souhrnu nebyly tak výrazné, protože současně rostly sázky na snižování amerických sazeb (v říjnu je pravděpodobnost přes 80 %).

Jan Bureš: Týden ve znamení brexitu, obchodních válek a slabého českého průmyslu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Tento týden je na data v USA i v Evropě slabší a do centra pozornosti se dostanou vystoupení centrálních bankéřů, brexit a obchodní jednání mezi Čínou a USA. Naopak v Česku dostaneme pořádnou nadílku nových makro-čísel včetně průmyslu a inflace.  

Do Washingtonu míří čínská delegace, která má ovšem podle zpráv agentury Bloomberg návrh pouze dílčích ústupků v několika málo oblastech a o klíčových otázkách státní podpory nebo průmyslové politiky není údajně připravena vůbec otevřít debatu.
Do klíčového týdne současně míří brexit. Příští týden je na programu summit EU k brexitu a zatím jsou jakékoliv proti-návrhy Borise Johnsona pro Irsko i EU těžko přijatelné - pokud nedojde k průlomu v jednáních v tomto týdnu, roste pravděpodobnost, že bude muset Boris Johnson požádat EU o další odklad brexitu (zákonná lhůta je do 19.10.). I když je Boris Johnson v nezáviděníhodné situaci, některé průzkumy během víkendu ukázaly, že jeho podpora v Británii stále spíše narůstá.

V Česku dnes ráno nastartoval domácí várku čísel průmysl, který meziročně poklesl o 1,2%. A tentokrát nešlo pouze o těžební průmysl a energetiku, ale jako by slabé Německo začínalo pomalu ale jistě ovlivňovat i klíčový zpracovatelský průmysl. Rozhodně zatím však nejde o žádnoudramatickou nákazu. I po započtení slabšího průmyslu, náš nowcast pro třetí kvartál ukazuje na růst české ekonomiky ve třetím kvartále o 0,4% (mezikvartálně).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Zahrádka: Hlava plná Londýna nad Temží

21:56 Ivan Zahrádka: Hlava plná Londýna nad Temží

Včerejší Johnsonovo vítězství bude pro mnohé jistě poměrně dost velkým překvapením. Socialisté pod C…