Paralelně k vývoji ve světě se nabízí ekonomům - gurům možnost vysvětlit veřejnosti a studentům univerzit paradoxy politiky FED, CEB, ale i ČNB. Jedním z takových paradoxů je na příklad skutečnost, že při stoupající zaměstnanosti a hospodářském výkonu větším než 3 procenta v USA se inflační trend zastavil. Jeví se mi dokonce, že inflace se snižuje. 1,4 procenta jsou přece podstatně méně než cílová 2 procenta FED. Druhým paradoxem je skutečnost, že inflace i v takových zemích jako Kanada, kde je hospodářský růst vyšší než v USA, se neprobudila. Oficiální ysvětlování pomocí digitalizace, uzavírání smluv přes mobilní telefon a úrovně cen farmaceutik indikuje, že ekonomové - experti jsou, nebo se blíží konci svého rozumu. Mně se jeví, že je potřeba důkladně analyzovat například dokument tiskové konference z 19. Června t. r. Tam je na stránce 5 napsaná důležitá věta: Das Committee erwartet derzeit, dass es angebracht sein wird, den monatlichen Rhythmus der [Anleihen-] Käufe später in diesem Jahr zurückzufahren (Komise očekává, že by mělo smysl zpomalit měsíční rytmus nákupů (dluhopisů) později v tomto roce). Ano, nákup dluhopisů a podobných cenných papírů by měl skončit nejenom v USA, ale i v EU. ECB má ale jiné plány. S nimi se chtěli seznámit prakticky všichni přítomní bankéři a novináři během setkání v Jackson Hole. Na otázku,Kdy se zpřísní peněžní politika v Evropě?, byla odpověď šéfa ECB Draghi krátká: Ne tak rychle. Již z toho mála uvedeného ale vyplývá, že máme co dělat s extrémně komplexní a tím i nebezpečnou sitaucí pro politicko – hospodářsky nestabilní EU.
O rizicích vyplývajících z politiky ČNB nebudu raději jako cizinec psát již kvůli nevměšování se do vnitřní politiky. Nevyřešená finanční krize Řecka se projeví ve srovnání s tím, co stojí na prahu zítřka, jako píchnutí slona komárem. Proč? Zmenšování bilance FED, abych jmenoval jenom jedno z několika rizik, představuje objektivní potřebu. Pro FED, USA a svět. Předpokládaný začátek pálení USD od října t. r., které je novinkou i pro FED, se totiž projeví v Evropě, v předvolebním Rusku, posjezdové ČLR a povolební ČR. Že se nejedná o maličkost, napovídá selský rozum: Bilance FED pro rok 2018 by měla zhubnout o minimálně 300 miliard USD, v následujícíh létech o cca 30 miliard USD měsíčně, maximálně o 600 miliard USD ročně, jestliže se nové vedení FED chce přiblížit nové nestandartní normalitě. Ta nebyla doposud nikde definována a všeobecně akceptována. Vezmu li v úvahu, že k pálení USD patří například i řešení skandálu banky Wells Fargo s falešnými konty, únik dat ze společnosti Equifax, ostatní kybernetická rizika a virtuální měny a platformy, tak je mi jasné, proč se o přibližující se nové finanční krizi píše, ale málo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČNB , státní rozpočet , Vaše věc , Fed , Campbell
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.