Jan Campbell: Střípky paradoxů (3)

24.02.2019 13:57 | Zprávy

Dne 23. 2. se slaví v Ruské federaci Den obránce vlasti. Historie svátku, který se slaví od začátku minulého století, je plná paradoxů a nejasností, které ani čas nevyřešil.

Jan Campbell: Střípky paradoxů (3)
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jan Campbell

Stačí se pokusit najít odpověď, proč se slaví právě v únoru, prakticky v den Rudé armády a mořského flotu. Zjistíme, že určitou a konkrétní roli hraje v definici svátku i nesprávné hodnocení historie státní byrokracií. Zjistíme, že oficiálně se slaví od roku 1922. Různá vysvětlení, poslední se datují z roku 1995 a 2002, skončily výsledkem: 23. únor se stal státním svátkem obhájců, včetně žen. Připomínám paradox a svátek z nutnosti nezapomínat na tradice, oběti válek a historii v době, kdy se jenom málo západních států věnuje patriotické výchově mládeže a nikdo neví, zda ten, kdo přežije, nebude závidět těm, kteří umřou.

Zcela určitě ale nebudou závidět zdravým ti, kteří přežijí rakovinu plic s pomocí nové diagnostické metody. Jednu takovou vyvinuli, vyzkoušeli a nabízí vědci z univerzity s St. Petersburgu od konce roku 2018. Diagnostický systém Doctor AIzimov (AI, tj. umělá inteligence) je výsledkem spolupráce univerzity a onkologického centra v Pesočném (ZDE). Systém s pomocí rychlé analýzy komputerové tomografie plic umožní dnes diagnostikovat prakticky během několika vteřin. Kdo nevěří, během několika minut. Diagnostikují se malá ohniska, to jest menší než dva milimetry. Samoučící systém dovoluje očekávat diagnostikování ještě menších ohnisek nejenom v plicích.

Co se týče včasné diagnostiky ohnisek včetně nádorů, připomínám, že česká onkologie propásla možnost spolupráce s ruskými vědci v oblasti vývoje metodologie a diagnostikování rakoviny prsu a prostaty s pomocí elektrické impedanční tomografie (EIT). V současné době existuje EC certifikovaný přístroj na bázi EIT dovolující aplikaci formou doplňkové diagnostiky. Bohužel podmínky v ČR, jejichž historii znám osobně, nedovolují rozšíření a vývoj této metody ani v oblasti rakoviny prostaty nebo plicních onemocnění. Tomuto tématu se možná i dnes ještě věnuje katedra bioinženýrství ČVUT.

V pátek jsem se zúčastnil setkání s čínskými představiteli. Během něho jeden z českých řečníků propagoval spolupráci v oblasti vysokých technologií, včetně ČVUT. Z důvodu objektivity a následků reklamních řečí v době sinofobie si dovoluji poukázat na laboratoř Safe City Lab. Huawei předala Fakultě elektrotechnické ČVUT laboratoř (svět aplikací, 14.10.2018), ve které si studenti mohou vyzkoušet práci s moderními komunikačními technologiemi pro zajišťování bezpečnosti ve městech. Osud laboratoře, je podle mých informací zpečetěn, a je příkladem paradoxu, který tvoří sinofobie a nesprávně hodnocené riziko (byrokracií).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

historie , Rusko , vlast , Vaše věc , svátek , Campbell

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…