Jan Campbell: Tři před dvanáctou

04.09.2017 14:48 | Zprávy

Západní masová média vyjadřují údiv nad rozsahem povodní a soucit s postiženými v USA, mlčí o mnohem větší povodňové katastrofě v Asii, a nevyjadřují údiv nad utajovaným dokumentem NATO. Selektivně píší o projektu západních bank o kryptoměně. Mlčí o následcích, tím potvrzují, že na Západě existují dva druhy soucitu a veřejnost se nemá zajímat o důležité. Nejdůležitější prý představují volby do Parlamentu a na Hrad. To je špatná zpráva.

Jan Campbell: Tři před dvanáctou
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Špatnou zprávou pro nás je i prohlášení prezidenta Putina: svět „balancuje na hraně rozsáhlého válečného konfliktu“. Nebudu se podrobněji rozepisovat o příčinách, podobě již běžícího konfliktu a nebezpečí, která se plně promítnou do Evropy po jeho ukončení, dá-li Bůh, při současném zachránění části civilizace. Pro zájemce o války, které vznikly z mnoha prozaičtějších důvodů, než těch všeobecně známých, nabízím si vzpomenout na válku mezi Francií a Sicílií 1282. Ta vznikla během Velikonoční bohoslužby. Nebo na Anglo – Španělskou válku let 1739 – 1748. Ta vznikla kvůli poškození lodě kapitána Jenkinse. První opiová válka Anglie s Čínou (1839 – 1842) patří také do této kategorie. V době před evropskou kolonizací Afriky existovala významná říše v Západní Africe, Ašantská konfederace. Kolonizaci s? dokázala ubránit až do roku 1874. Když se Britové v roce 1900 snažili ukrást ašantský zlatý trůn, vznikla válka. V roce 1901 se království stalo součástí britské kolonie, Zlatého pobřeží. Teprve v roce 1926 předali Britové kontrolu nad hlavním městem Kumasi zpět Ašantům, a vrátili plnou nezávislost v roce 1935. V moderní době došlo také k 6 denní tzv. fotbalové válce mezi Salvadorem a Hondurasem (1969). Není proto důvod nepřipravovat se na horší i proto, že to, co se popisuje jako světový řád, není ničím jiným, než akumulací lokálních problémů.

Ty charakterizuje diplomatická válka mezi USA a Ruskem. Ovlivní výsledky nedávného setkání diplomatů zahraničních misí ČR, práci nové vlády a prezidenta republiky. Výsledky diplomatické války budeme znát až po ukončení války se zbraněmi. Do té doby očekávám, že Rusko zakáže, ideálně zruší, všechny organizace v Rusku, které se těší podpoře USA, včetně Jelcinova Centra. Případně zmenší počet amerických konzulátů a sdělí veřejně, za jakých podmínek zruší oficiální diplomatické styky s NATO, a jako poslední, s USA.

Sportovní válka mezi USA a Ruskem, která se blíží ke svému vrcholu, takovým návrhům napomáhá. Výsledkem sportovní války mezi USA a Ruskem bude totiž účast nebo neúčast Rusů na Olympiádě 2018 v jihokorejském okrese Pchjongčchang, v provincii Kangwon. Zasedání výkonného výboru MOK se bude konat 10 – 12. Září v Limě. Předtím, 3. a 4.9. , se sejde výkonný výbor MPOK v Abú – Zabí. Mezi těmito setkáními se uskuteční zasedání Nezávislé antidopingové komise se zprávou pro WADA. V Rusku se začaly objevovat možné scénáře výsledků zasedání, ke kterým dodávám několik poznámek: 1) Omluva Rusku, nebo bez, ale s přiznáním, že vše proti Rusku byla doposud politika. Dávám nulovou šanci. 2) Porozumět a odpustit (Podle Dostojevského). Nevěřím v takové konání Ruska po tom všem, co se stalo. 3) Plnohodnotný bojkot. Nedávám mu naději již kvůli velikosti a významu ruského sportu pro svět a olympijské hnutí. 4) Částečná účast Ruska podobná účasti v Rio de Janeiro. Možná. 5) Ohromná pokuta po vzoru špionského skandálu týmu Mc Laren v roce 2007. Tehdy musel tým zaplatit pokutu 100 milionů USD. Nemám představu, kdo, kromě několika ruských miliardářů, by mohl být ochoten pokutu zaplatit. Ještě dnes platí, že peníze jsou prý vše. Kdo ví, zda by vysokou sumu mohl ruský miliardář převést do zahraničí v době sankcí, ve prospěch Ruska. Přesto si mohu si představit, že řešení má dobrou šanci na úspěch.

Velkou šanci na úspěch má za to Generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny, Si Ťin-pching. Ve čtvrtek bylo navrhnuto, aby 19. Sjezd KS ČLR se konal 18. října. Navržený termín interpretuji jako sdělení rozhodnutí, protože načasování a datum dávají smysl vzhledem k plánovaným jednáním APEC v listopadu ve Vietnamu, a nevylučitelné návštěvě amerického prezidenta Trumpa v ČLR. Za zmínku stojí zvýšení počtu účastníků sjezdu o minimálně 30 z důvodů lepšího proporcionálního zastoupení občanů ČLR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Musíme stavět rychleji, levněji a chytřeji

Souhlasím s vámi, ale nezapomněl jste taky na jednu důležitou věc a tou je kvalita? Proč jsou u nás silnice a mnohdy i dálnice v tak hrozném stavu? A k té rychlosti, do teď jsem nepochopil, proč u nás výstavba tak dlouho trvá? Vždyť nejsme schopni ani dodržet původní termíny - viz třeba dálnice do P...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Herman: Berijovy deníky

9:44 Pavel Herman: Berijovy deníky

Tak za prvé kniha obsahuje jen stopové množství Berijových deníků, korýšů a ryb, takže zbytek jsou j…