Jan Campbell: V předdveří Expo 2017

16.08.2016 14:39 | Zprávy

Zatím víme, že vláda ČR svým rozhodnutím č. 494. ze dne 30. Května 2016 potvrdila účast ČR na Mezinárodní specializované výstavě Astana Expo 2017. Téma specializované výstavy je Energie budoucnosti.

Jan Campbell: V předdveří Expo 2017
Foto: Svetozár Plesnik
Popisek: Bajterek

Bezpochyby se jedná o zajímavé téma i pro české podnikatele nejenom v oblasti energie a úspor energie, ale i turismu, nehledě na určitá omezení. Konceptuální idea výstavy musí totiž brát ohled na pravidla BIE (Bureau International des Expoisitons, tj. Mezinárodního úřadu pro výstavnictví) se sídlem v Paříži. Od standartních národních výstav, jakou bylo například Expo Milano 2015, se Astana Expo 2017 liší tím, že má pevně stanovené téma, které má přitáhnout pozornost veřejnosti k zásadním výzvám, jež stojí před lidstvem a krátkou dobu trvání. To znamení, že výstava je i diskusní platformou. Astana Expo 2017 bude realizována na výstavní ploše v rozměru 25 ha, která je částí celkové výstavní zóny velké 149 ha. Expo 2017 bude trvat od 10.6. do 10.9.2017. Během těchto 3 měsíců se počítá s návštěvností cca 5,5 miliónů návštěvníků z mnoha desítek států. Pro srovnání uvádím, že výstavy v Zaragose v roce 2008 se účastnilo 104 zemí a výstavu navštívilo 5,5 milionů návštěvníků. Výstavy v Josu v roce 2012 se zúčastnilo také 104 zemí a výstavu navštívilo 8 milionů návštěvníků. Primárně se jedná o velice levnou prezentaci země na základě jednotného tzv. brandingu, omezující například extensivní komerční prezentaci, protože organizátor musí zemím nabídnout výstavní pavilón zdarma. Zatím nevíme, kdo je, nebo bude vítězem výběrového řízení na Komisaře výstavy a jaká koncepce výstavy zvítězila. Kandidát na Komisaře měl totiž předložit návrh koncepce výstavy a její realizace. Výběrové řízení bylo uzavřeno 25. července t.r. Chci věřit, že vzhledem ke krátké době přípravy výstavy bude rozhodnuto nejpozději ke konci t.m.

Než budou známy podrobnosti o koncepci a realizaci výstavy, která by neměla stát více než cca 98 milionů korun, a která nabízí cenově dostupnou možnost představit kvalitu českého pojetí energie budoucnosti státem a privátním sektorem, nabízím potenciálním návštěvníkům a účastníkům výstavy několik zajímavostí o Kazachstánu a jeho hlavním městě Astana.

Astana se překládá z kazašského jazyka jako hlavní město. Astana je poměrně velké město (v 2014 bylo registrováno 835,153 obyvatel), postavené podle plánu japonského architekta Kišo Kurokawa. Astana má velký počet vysokých budov neobyčejných forem a stylů. Jedním z hlavních symbolů Astany a soužití 140 národností Kazachstánu je The Palace of Peace and Accord (The Pyramid). Architektem projektu je Norman Foster. Pyramida je vysoká 77 metrů, má celkovou plochu 28 tisíc m2 a stavební náklady v roce 2006 dosáhly 58 milionů USD. Milovníci obchodních center si přijdou na své v The Khan Shatyr Mall. Toto obchodní centrum představuje největší stanovou (tented) konstrukci na světě. Architektem projektu je také Norman Foster. Výška objektu dosahuje 150 metrů, užitková plocha je 127 tisíc m2 a cena projektu v roce 2010 dosáhla také maličkosti: 400 miliónů USD. The Khan Shatyr Mall uvádím ne proto, abych dělal reklamu architektu Fosterovi, ale proto, že centrum bylo zařazeno Forbes Style Magazine mezi 10 nejlepších ekologických staveb světa, a je jediným ekologickým komplexem ve Společenství nezávislých států, který se dostal do seznamu. Jako třetí uvádím mešituHazrat Sultan, v překladu Apostolic Sultan. Mešita je pojmenována v čest básníka, filosofa a Svatého muslima 12 století, Sufi sheikh Hodja Akhmed Yassavi. Výška minaretu dosahuje 77 metrů, průměr kupole je 28 metrů, a na ploše 100.000 m2 se shromažďuje 10.000 lidí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

15:16 Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

„Česká republika bude nadále soběstačná v produkci základních obilovin. Jejich úroda však bude letos…