Jan Čermák: Český absurdistán - výnos dvouletého dluhopisu -1 %, inflace +2 %

10.01.2017 14:17

Včera se obchodoval dvouletý český vládní dluhopis s výnosem nižším než mínus 1 %. Český krátkodobý vládní dluh je tak prakticky nejníže úročeným dluhem na světě, když jediní, kdo nám aktuálně konkurují, jsou jenom Švýcaři.

Jan Čermák: Český absurdistán - výnos dvouletého dluhopisu -1 %, inflace +2 %
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Drahota českého vládního dluhu je přitom o to více absurdní, že inflace jde nahoru. Dnes ráno zveřejnil Český statistický úřad inflaci za měsíc prosinec a ta v meziročním vyjádření vykázala magickou hodnotu 2 %. Ani tím to však nemusí končit - ceny komodit jdou nahoru, noviny stále píší, že firmám chybí lidé a že mzdy půjdou vzhůru, přičemž Čína minimálně na nějakou dobu zřejmě přestane být globálním deflačním faktorem. I zde jde inflace vzhůru, např. dnes ráno publikovaná data ukázala, že výrobní ceny poskočily v druhé největší ekonomice světa meziročně o 5,5 %.

Jak je tedy možné, že investor či spíše spekulant je ochoten koupit si český vládní roční či dvouletý dluhopis, který mu potenciálně (kdyby jej držel do splatnosti) může přinést v reálném vyjádření - tedy očištěno o inflaci - tříprocentní ztrátu? Vysvětlení spočívá v tom, že jsme se ocitli v terminální fázi politiky české centrální banky, která ve jménu naplnění inflačního cíle zavedla intervenční režim proti koruně, který ji odsoudil k masivním intervencím. Dnes, když již i pověstná teta z Orlických hor ví, že tento režim skončí a spekuluje na Forexu na posílení koruny, se ČNB ocitla v situaci, kdy na trhu musí nakupovat odhadem až miliardu euro denně (ano, denně ne měsíčně). Proti nakoupeným eurům musí samozřejmě česká centrální banka vydat korunovou likviditu, která zčásti skončí na českém trhu s vládními dluhopisy. Zde si pak nenasytní investoři kupují dluhopisy s absurdně záporným výnosem a budou ještě rádi za to, když jim jako teď ve středu české ministerstvo financí nějaký předražený dluh ještě prodá.

Jan Čermák

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

11:24 Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

Když jsem si na České justici dne 3. května 2024 přečetl článek Petra Dimuna „Nebezpečné a destabili…