Jan Čermák: Díky prohibici o nás globální finanční média už zase vědí

17.09.2012 9:14 | Zprávy

Česká republika se po delší době opět dostala na přední stránky globálních finančních médií. Bohužel, jak už to tak v posledních letech bývá, neděje se tak v kontextu nečekaných pozitivních překvapení, ale tématem je prohibice tvrdého alkoholu zavedená v souvislosti s otravami metanolem.

Jan Čermák: Díky prohibici o nás globální finanční média už zase vědí
Foto: hns
Popisek: Prohibice, ilustrační foto

Ne, nehodláme na tomto místě rozvíjet úvahy o tom, zdali jsou odhady ztrát, které může prohibice generovat měsíčně pro státní rozpočet (prý kolem 750 mil. korun) relevantní či nikoliv. Stejně tak nehodláme zabřednout do akademické debaty o tom, zdali je prohibice dostatečně tržně-konformní řešení a zdali dříve či později bude dávat prostor pro existenci rozsáhlého černého trhu. Spíše bychom chtěli upozornit na to, že prohibice, která nás může zaměstnávat několik týdnů či měsíců, bude znamenat, že úsilí vlády a potažmo pozornost veřejnosti bude napřeno směrem, který nás sice logicky mediálně zviditelňuje (a to i ve finančním světě), avšak bohužel pouze v souvislosti s tímto nešťastným incidentem.

Česká republika se tak např. dostává do zajímavé mediální konfrontace s Polskem. O tom se shodou okolností po delším čase také dnes píše ve Wall Street Journal, avšak téma je zcela jiné. Dotyčný článek je tom, že polská ekonomika v poslední době výrazně zpomaluje (růst podle nás činí stále ještě závidění hodné 2 %) a tak vláda ve Varšavě začíná řešit, kterak ekonomiku podpořit. Zajímavé přitom je, že nemá dojít jen na krátkodobá poptávková opatření, ale liberální premiéra Tuska chce podpořit strukturálními reformami i nabídkovou část ekonomiky. Polská vláda se přitom pokouší najít ideální mix opatření, aby ekonomice pomohla optimálním způsobem a přitom ji v krátkém horizontu příliš nepřiškrtila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

15:49 Jiří Paroubek: Výdaje na zbrojení versus na stát blahobytu

Fialova vláda nás dnes a denně přesvědčuje, že stamiliardy utracené v armádních zakázkách jsou nejdů…