Jan Čermák: Důležitá makro data ukáží, na kolik je zpomalení ve světě synchronizované

02.07.2012 12:30

Fotbalové euro je za námi a je pomalu čas se těšit na další velký sportovní svátek - olympiádu. Podobně i globální finanční trhy mohou po důležitém summitu EU na chvíli hodit za hlavu akutní trable eurozóny a soustředit se na nový přísun velmi zajímavých dat z globální ekonomiky.

Jan Čermák: Důležitá makro data ukáží, na kolik je zpomalení ve světě synchronizované
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Důležitou sérii červnových konjunkturálních ukazatelů v podobě indexů podnikatelských nálad přitom již v neděli zahájila Čína. Její indexy PMI zachycující náladu mezi klíčovými průmyslovými podniky se dále zhoršily, což je jen další důkaz toho, že globální poptávka zpomaluje. Připomeňme, že hlavními exportními trhy Číny (jejíž ekonomika je na vývozu stále citelně závislá) jsou Spojené státy a eurozóna. O tom, že poptávka v eurozóně je v útlumu, již delší dobu, nikdo nepochybuje. Jinak tomu ovšem dosud bylo v případě americké ekonomiky, která si ještě na počátku tohoto roku držela velmi svižné tempo. Útlum však dolehl i na Američany a to možná potvrdí i data zveřejňovaná v průběhu tohoto týdne.
 
Již dnes odpoledne je přitom na pořadu dne jeden z nejvíce sledovaných makroekonomických ukazatelů - celonárodní index podnikatelské nálady z amerického průmyslu (ISM). Tento index se letos v celku bezpečně držel nad klíčovou hranicí 50 bodů, jež odděluje expanzi od kontrakce. Je dost dobře možné, že právě červnové číslo výrazně poklesne a hranici 50 bodů se dost významně přiblíží. Pokud se tak stane, půjde o skutečně výrazný signál nejen pro trhy, ale i pro tvůrce hospodářských politik ve světě, že hospodářské zpomalení již není izolovanou záležitostí jednotlivých kontinentů, ale je synchronizované na globální úrovni.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…