Sekundárním efektem vynikajících červnových dat je totiž také přehodnocení očekávání v otázce budoucí politiky americké centrální banky, a to i ze strany některých velkých hráčů. Například od Goldman Sachs.
Proč bychom se měli zajímat o to, jak reviduje svá očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb tato americká investiční banka? Jednoduše proto, že to má na trh vliv. Za prvé, v prognózování vývoje amerických úroků je tato banka opravdu dobrá. Když “Goldmani” před čtyřmi roky předpovídali, že oficiální úrokové sazby zůstanou do konce roku 2014 na nule, leckdo si klepal na čelo. Dnes se tomu vůbec nikdo nediví. Druhým důvodem jsou pak speciální vazby této investiční banky na americkou administrativu, resp. na samotný Fed. Aniž bychom chtěli živit nějaké konspirační teorie, tak je třeba brát v úvahu například to, že Goldman Sachs jsou jedním z dvaadvaceti tzv. primárních dealerů, kteří přímo obchodují s americkou centrální bankou a s ministerstvem financí. Dále by se nemělo podceňovat ani to, že jedna z klíčových figur určující měnovou politiku americké centrální banky, jež je zároveň šéfem newyorského Fedu - neboli William Dudley - vzešel z lůna Goldman Sachs. Přesněji řečeno býval v této investiční bance hlavním ekonomem zodpovědným za prognózy americké ekonomiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…