Jan Čermák: Jak nebezpečné je “kvantitativní utahování” v emerging markets?

14.10.2015 10:11 | Zprávy

Jestliže pozornost globálních finančních trhů je dnes upřena na monetární politiku v USA a na to zda a kdy začne její zpřísňování, tak v řadě velkých rychle se rozvíjejících ekonomik již mezitím odstartoval proces, který dostal název “kvantitativní utahování”.

Jan Čermák: Jak nebezpečné je “kvantitativní utahování” v emerging markets?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Vše je v zásadě spojeno s úvahou, že tak jako v minulosti nutila uvolněná politika Fedu a ostatních centrální bank z vyspělých zemí akumulovat emerging markets devizové rezervy a proti nim “tisknout” nové peníze, tak dnes nastává s jejich prodejem proces přesně opačný. Připomeňme, že k velkému prodeji devizových rezerv v posledních 12 měsících byla donucena nejen Čína, ale především země závislé na cenách komodit jako jsou Rusko, Saudská Arábie, Malajsie či Brazílie. V těchto ekonomikách (z emerging markets) poklesly devizové rezervy za poslední rok o nějakých 600 miliard dolarů.

Otázka tedy zní, zdali prodej takového objemu devizových rezerv musí nutně znamenat ono “kvantitativní utahování”, neboli de facto proces, kdy centrální banka prodejem (FX) fakticky stahuje peníze z oběhu?Odpověď zní - přijde na to. Pokud by centrální banka (z emerging markets) fungovala jako tzv. currency board, kdy existuje neodvolatelná fixace domácí měny na jinou měnu (dolar či euro), tak skutečně vynucený prodej FX rezerv způsobí radikální utažení měnové politiky. V praxi však emerging markets tak přísné měnově-kurzové režimy nemají, takže “kvantitativní utahování” tak drsné nebude, neboť centrální banka v Rusku či třeba Saudské Arábii bude restriktivní dopad prodeje rezerv “sterilizovat” tak, aby nebyl tlak na zpomalení domácí peněžní zásoby tak výrazný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Následky bitcoinového skandálu Pavla Blažka & spol.

9:16 Zdeněk Jemelík: Následky bitcoinového skandálu Pavla Blažka & spol.

Místopředsedkyně ODS, dočasná ministryně spravedlnosti paní Eva Decroix se s vervou pustila do plněn…