Jan Čermák: Kuratela MMF nad Španělskem se blíží

29.05.2012 12:00 | Zprávy

Vzpomínáte na první polovinu roku 2010, kterak politici v Irsku a Portugalsku sebevědomě prohlašovali, že jejich ekonomika se nepodobá zachraňovanému Řecku. Přešlo jen pár měsíců a obě země skončily potupně pod kuratelou MMF, který je společně s nově tvořícími záchrannými fondy eurozóny uchránil před bankrotem.

Jan Čermák: Kuratela MMF nad Španělskem se blíží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Včera španělský premiér Rajoy hrdě odmítl požádat E(M)U o pomoc s bankovní krizí, která se v jeho zemi šíří. Rajoy se tak odmítl ponížit na úroveň Řecka, Irska a Portugalska s nevyřčeným argumentem, že španělský stát stále ještě neztratil přístup na kapitálové trhy. Při pohledu na trhy dluhopisů v eurozóně je však otázkou jak dlouho se eventuálně tímto argumentem může Španělsko ohánět. Včera totiž výnos desetiletého vládního dluhopisu překonal hranici 6,5 %, přičemž riziková prémie, jež musí platit španělský stát již dosáhla úrovní, při kterých Irsko a Portugalsko žádalo MMF s EU o záchranné (a tedy levné) úvěry.

 Pro Španělsko, jakožto čtvrtou největší zemi eurozóny, která má mezinárodní ambice, může být pochopitelně politicky velmi nepříjemné žádat MMF, resp. fond EFSF o pomoc: Na druhou stranu pokud výnosy španělských vládních výnosů vydrží tam kde jsou nyní (eventuálně půjdou ještě výše), pak žádost o pomoc a tím i nevyhnutelný makroekonomický dohled MMF a EU není žádoucí odkládat - tím spíše, že MMF i záchranné fondy již nyní disponují prostředky i na pomoc takto veliké ekonomice.
 
Španělé, kteří čelí realitní a bankovní krizi, 25%ní míře nezaměstnanosti a vysokým rozpočtovým deficitům, by si neměli namlouvat, že jejich makroekonomická situace je zásadně odlišná od Irska či Portugalska. Prozatím jsou na tom skutečně možná o něco lépe, avšak pokud propadnou iluzi, že se ze svých trablů dostanou sami a to i v situaci, kdy budou platit lichvářské úroky, skončí s prosíkem u MMF stejně, avšak jejich vyjednávací pozice bude horší než by (relativně) preventivním přijetí pomoci mohla být.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.