Jan Čermák: O Bostonu, Bin Ladinovi a dolaru

22.04.2013 10:40 | Zprávy

Kdo viděl či alespoň z části sledoval hon Ameriky na druhého z unikajících atentátníků na bostonský maraton, musel s uspokojením a zároveň s mrazením v zádech sledovat, kterak obyvatelé Bostonu v ulicích oslavují své policejní jednotky, které útočníka dopadly.

Jan Čermák: O Bostonu, Bin Ladinovi a dolaru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

 

Zadržením obou útočníků jen šest dní poté, co svůj hrůzný či spáchali, Spojené státy zbytku světa opět připomněly, že na světě stále existuje supervelmoc, která dokáže zmobilizovat obranné prostředky, že spravedlnosti nakonec bude učiněno za dost. Samozřejmě, že Spojené státy udržování vojenského arzenálu, který je technicky vyspělý, akceschopný a přitom dostatečně úderný, něco stojí. Například financování války v Afghánistánu a Iráku bylo velmi nákladnou záležitostí, která nejenže vedla k rozpočtovým deficitům, ale měla za následek dlouholeté zanedbávání veřejné infrastruktury.
 
Proč o tom zde mluvíme? USA mají to privilegium tisknout si podle svého uvážení dolary, které jsou nehledě na vznik eurozóny stále bezkonkurenčně rezervní měnou číslo jedna (dolar má stále 2/3 podíl na FX rezervách centrálních bank). Nutnou (nikoliv však postačující) podmínkou k udržení tohoto výsadního postavení amerického dolaru je jednak ekonomická síla USA a jednak zcela liberalizované nakládání s dolarem doma i v zahraničí, což v ekonomické hantýrce znamená liberalizovaný obchod a kapitálové toky. Úlohou USA, jakožto supervelmoci č. 1, je přitom pečovat o to, aby výše uvedené prostředí vystavěné na výdobytcích západní civilizace, fungovalo pokud možno bez problémů. Od USA se potom očekává, že zasáhne třeba i vojensky proti subjektům, které by tento liberální systém chtěly narušit. Proto bylo třeba chytit Bin Ládina, i když to stálo neskutečné peníze.
 
A mimochodem není náhoda, že v prakticky stejný okamžik kdy byl v roce 2011 dopaden nejhledanější terorista světa, se dolar úspěšně odrazil od úrovně (EUR/USD 1,50), která dnes představuje jeho tříleté minimum.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kauza Čapí hnízdo po volbách

12:17 Zdeněk Jemelík: Kauza Čapí hnízdo po volbách

Výsledek voleb do Evropského parlamentu je dalším dokladem, že selhalo trestní stíhání jako prostřed…