Jan Fingerland: Alois z Arábie aneb Muž, který není ve své vlasti prorokem

17.08.2014 12:39 | Zprávy

Nemáme mnoho postav, jejichž význam zasáhl několik kontinentů. A ty, které máme, mnohdy neuznáváme a jindy ani neznáme. Jedním z nich je orientalista Alois Musil, sice nikoli zapomenutý, ale přece jen pozapomenutý velikán.

Jan Fingerland: Alois z Arábie aneb Muž, který není ve své vlasti prorokem
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Tento rodák z Rychtářova u moravského Vyškova toho přitom za svůj život stihl více než Jára Cimrman, a to bez nadsázky. Narodil se v roce 1868 a jeho start do života nebyl zrovna slibný. Pocházel z chudé rodiny, která ho nemohla dlouho držet na studiích a dokonce se tak tak dostal na gymnázium – zkoušející ho prý označil za „osla k pohledání“. 

Aby mohl pokračovat ve studiích i po maturitě a nezatěžoval svou rodinu, rozhodl se pro dráhu kněze. A farářem se skutečně stal, stejně jako organizátorem společenského a spolkového života v Ostravě nebo aktivním novinářem. 

Už jako student bohosloví se nesmírně zaujal pro Orient – ten, který znal z četby Bible, ale zajímal ho i ten, který existoval na přelomu 19. a 20. století. Po dlouhém shánění prostředků se v roce 1895 mohl vypravit do Palestiny na tamní proslulou Jeruzalémskou biblickou školu, kterou provozovali francouzští dominikáni. Vedle toho si doplňoval znalost arabštiny u místního sazeče a hebrejštinu zas piloval u rabína. 

Zkoumal okolí Jeruzaléma a pilně ho srovnával s tím, co znal ze Starého a Nového zákona. Vypravil se i do Egypta, na Sinajský poloostrov do míst, kde Bůh podle tradice seslal Izraelitům Desatero a pak zas cestoval na opačnou stranu, do Zajordánska, aby prozkoumal druhou část trasy Exodu. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

15:16 Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

„Česká republika bude nadále soběstačná v produkci základních obilovin. Jejich úroda však bude letos…