Řeč je o násilném zásahu, kterým právě před rokem vyvrcholil konflikt mezi dvěma částmi egyptské společnosti. Egypt se tehdy ocitl na křižovatce a po loňském 14. srpnu, kdy o život přišly nejméně stovky lidí, zůstal mezi dvěma tábory ještě hlubší příkop než kdykoli před tím.
Loňská tragédie se neodehrála z čista jasna. Po celé měsíce se vyhrocovalo napětí mezi vládou v rukou Muslimského bratrstva a tou částí společnosti, která se bratrstva obávala. Bála se toho, že demokratickým zvolením islamistů a islamistického prezidenta Mursího zároveň skončil experiment s demokracií, nebo dokonce že jejich zemi islamisté vlečou k rozvratu.
Počátkem loňského července armáda prezidenta Mursího sesadila a postupně uvěznila celé vedení Muslimského bratrstva. Jeho příznivci se však nechtěli vzdát a obsadili dvě místa v Káhiře, náměstí An Nahdá a mešitu Rabáa al-Adavíja s přilehlým prostorem. Na obou místech byli nejen muži, ale i ženy a děti, snad jako pojistka proti zásahu policie.
Po několika týdnech se staronoví vládcové Egypta rozhodli tento stav ukončit a oba protestní tábory násilně vyklidili. Podle různých údajů při tom zemřelo od 600 set do 2600 lidí. Nejčastěji se mluví o zhruba 1000 obětech, a pravděpodobně jde o největší počet zabitých demonstrantů během jediného dne.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz