Jan Fingerland: Egyptské pokračování politiky justičními prostředky

25.12.2013 18:36 | Zprávy

Skutečnost, že něco vypadá absurdně, neznamená, že se to nestane. V Egyptě dostali tři přední bojovníci za svobodu trest odnětí svobody – a to ve jménu ochrany svobody. Dokonce se zdá, že tvrdý trest je vzhledem k okolnostem zcela logický.

Jan Fingerland: Egyptské pokračování politiky justičními prostředky
Foto: 4ever.sk
Popisek: Egypt, ilustrační foto

Egyptská justice si pro exemplární potrestání nemohla vybrat symboličtější osobnosti než tři aktivisty, kteří se proslavili v době první revoluce. Tedy té, která před téměř třemi lety svrhla prezidenta Husní Mubáraka. Ahmad Máhir, Ahmad Dúma a Muhammad Ádil by měli podle čerstvého rozsudku strávit tři roky za mřížemi a zaplatit vysokou pokutu. Čin, kterého se dopustili, je obzvláště odporný – bez úředního povolení demonstrovali proti nedávno vydanému zákonu, podle kterého je pro veřejné demonstrace potřeba mít úřední povolení.

Je sice naděje, že proces a zejména jeho výsledek bude pod tlakem zvenčí zvrácen, ale signál byl již vyslán – v novém, nebo snad staronovém Egyptě bude pořádek, což znamená, že si nebude říkat každý, kdy chce a co chce. Proč staronovém? Protože současná vládnoucí garnitura je z velké části armádně-mubárakovského původu a jde tedy o lidi, proti kterým byla namířena právě ta úplně první společenská vzpoura, v jejímž čele lidé jako Ahmad Máhir stáli.

Karty byly však v posledních třech letech několikrát zamíchány a znovu rozdány. Zatím poslední rozštěpení společností vedlo mezi Muslimským bratrstvem - a jeho převážně sekulárními odpůrci. To se týká doby před letošním červencem, kdy moc v exekutivě drželi lidé spojení s Muslimským bratrstvem a všichni obránci sekularismu se cítili být na jedné lodi. Tato koalice držela pevně až do 3. července, kdy mohutné demonstrace a armádní zásah zbavil islamisty moci. Během následujících měsíců se ukázalo, že sekulární tábor není tak homogenní a že ne každý sekularista je také liberál.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…