Samospráva a občanské svobody se v těchto bývalých koloniích a nyní zvláštních správních oblastech Čínské lidové republiky, dostávají do nového ohrožení.
V pondělí se v Pekingu, více než 2000 kilometrů od Hongkongu, sešel k několikadennímu jednání stálý výbor Všečínského lidového shromáždění. Během následujících dní na uzavřeném zasedání rozhodne o osudu Hongkongu na mnoho let dopředu – a s ním možná i o osudu celé Číny.
Když se v roce 1997 Hongkong vrátil z britských do čínských rukou, zachoval Peking na tomto teritoriu velké množství svobod. Postaral se však o to, aby nejvyšší funkci převzali muži, kteří byli loajální centrální čínské vládě. Právě tato otázka je nyní zpátky na stole.
O příštím šéfovi hongkongské vlády by se mělo rozhodnout až v roce 2017, ale pravidla výběru mají být stanovena už teď. Peking by si rád zachoval plnou kontrolu nad výběrem této klíčové osoby, ovšem při zachování demokratických kulis.
Příští premiéři tedy sice byli vybíráni při lidovém hlasování, ale jednotliví kandidáti by byli nejdříve schvalováni zvláštní komisí, jež by svým složením vyhovovala pekingské vládě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz