Chentkaus III., manželka faraona Raneferefa, žila před 4500 lety – tedy době, kdy začaly vyrůstat první pyramidy. O její existenci zatím nebylo nic známo, ale zdá se, že byla manželkou krále i matkou jeho nástupce.
Její význam dokládá i rozsáhlost hrobky, která leží jen pár desítek kilometrů od Káhiry. I když byla hrobka opakovaně vykradena, na místě zůstaly nápisy se jmény, hrnce, nábytek, nástroje i samotné kosterní pozůstatky.
Není to zdaleka jediný úspěch české archeologie. V roce 2000 se českým vědcům podařilo objevit čtyři a půl tisíce let starou zachovalou hrobku soudce a vysokého úředníka z města Nechen a předloni zas odkryli unikátní hrobku jednoho z královských lékařů, který žil také v době vlády faraonů páté dynastie, jako nyní nově odhalená princezna Chentkaus.
Česká egyptoložka Renata Landgráfová zas rozluštila návod na to, jak se ve starém Egyptě mumifikovalo, takže dnes si teoreticky můžeme udělat vlastní mumii podle staroegyptského receptu.
České archeologické úspěchy v Egyptě nejsou náhodné, ale jsou výsledkem dlouhodobého úsilí mnoha týmů, které zde působí už mnoho desítek let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz