Ve skutečnosti už není, čeho se bát. Nová studená válka totiž začala, jen ji nikdo nevyhlásil a nikdo o ní raději moc nemluví. Pokud se ovšem podíváme na dění například v oblasti Pobaltí, nemůžeme udělat jiný závěr.
Podle litevského ministerstva obrany se letouny NATO dostaly do rozmíšky s ruskými stroji více než 80krát jen od letošního ledna. Opakované narušení svého vzdušného prostoru hlásí Finsko. Lotyšsko zas uvádí, že se k jeho teritoriálním vodám přiblížily čtyři desítky ruských válečných lodí.
Svou vlastní statistiku si udělali tři odborníci z londýnského think-tanku The European Leadership Network. Ti ve své zprávě, která je k dispozici na internetu, zaznamenali celkem asi 40 různě závažných incidentů.
Některé z nich byly obzvláště nebezpečné. Například v březnu letošního roku se ruský průzkumný stroj velmi těsně přiblížil k dopravnímu letounu společnosti SAS, který přes Baltské moře mířil z Kodaně do Říma.
Na jeho palubě bylo 130 lidí, kteří jen těsně unikli smrti. Připomeňme, že to bylo ještě před dosud nevyjasněným sestřelením malajsijského letadla nad Ukrajinou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Český rozhlas
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.