Od okamžiku, kdy minulý prezident Ukrajiny Janukovyč odmítl podepsat do té doby připravovanou asociační dohodu s Unií, uplynulo sedm měsíců. Od té doby se toho mnoho událo a také prezident je jiný.
Poté, co už v březnu „post-majdanovská“ Ukrajina podepsala politickou část asociační dohody, znamená páteční podpis pod její ekonomickou části návrat před loňský listopad. Tedy okamžik, kdy Janukovyč, ve snaze vyjednávat jak s Evropou, tak s Ruskem, pomohl vyhrotit situaci do stavu, v němž už se hrálo pouze o vítězství jedné strany.
Spor o směr, kterým se vydá Ukrajina ekonomicky, byl chápán také jako souboj o její politické směřování a z ruské strany také jako prestižní, ale i geopolitický zápas východu a západu. A to tím spíše, že páteční podpis pod asociační dohodu připojil nejen ukrajinský prezident, ale také premiéři Gruzie a Moldávie, tedy dalších dvou postsovětských republik, které mají zájem vzdálit se Moskvě a přiblížit se Evropě.
Co ekonomická asociační dohoda vlastně znamená? V současné době asi třetina ukrajinského obchodu připadá na spolupráci s Ruskem a druhá třetina s Evropskou unií. Ukrajina si tento týden mezi užší spoluprací s Ruskem a ke sbližování s pětisetmilionovým evropským trhem vybrala druhou možnost.
Pro Ukrajinu také znamená podpis obrovskou šanci, tak i veliké riziko. Na jednu stranu poskytne řadě ukrajinských podniků šanci se zapojit do velkého trhu, ale zároveň možná mnoho ukrajinských firem nevydrží nápor evropské konkurence a zkrachuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČRo , EU , Rusko , Fingerland Ukrajina
autor: rozhlas.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.