Jan Fingerland: Špatní holubi se vracejí aneb Rok Islámského státu

20.01.2015 10:16 | Zprávy

Uplynul rok od okamžiku, kdy město Falúdža padlo do rukou Islámského státu. Tento moment se dá považovat za začátek expanze této organizace a vznik kvazistátu, jehož odolnost je větší, než řada optimistů předpokládala.

Jan Fingerland: Špatní holubi se vracejí aneb Rok Islámského státu
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu

Islámský stát se dostal na první stránky novin až vloni v létě, když během jakési „bleskové války“ obsadil velké části severního Iráku, zejména město Mosul. Ve skutečnosti ovšem islamisté se základnou v Sýrii dlouhodobě obsazovali klíčové body v Iráku.

Tím si zajišťovali předpolí pro další šíření. Právě dobytí města Falúdža v lednu loňského roku byl zlomový okamžik, po kterém už bylo obtížné Islámský stát zastavit. Jak vypadá situace dnes?

Podle nižších odhadů ovládá Islámský stát asi 40.000 kilometrů čtverečních v Iráku a v Sýrii, což se blíží například rozloze Slovenska. Podle jiných názorů ovládají Bagdádího bojovníci plochu srovnatelnou s bývalým Československem.

Pojem teritoria je však v případě Islámského státu trochu zavádějící. Této organizaci jde hlavně o to, aby velké oblasti ovládala klíčové body, jako jsou města, rafinerie nebo vodní nádrže. Důležitou roli hrají silnice, křižovatky a hraniční přechody, nikoli území mezi nimi, které je často pusté.

Na druhou stranu Islámský stát už částečně opravdu funguje jako „stát“. Má cosi jako vládu, zahraniční politiku a ekonomiku. Vybírá daně, odvádí muže do ozbrojených složek a obchoduje – například s ropou, kterou se mu daří vyvážet a prodávat do zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

21:04 Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

Glosa Pavla Foltána k výkonu funkce a erudici ministryně spravedlnosti Evy Decroix.