Paradoxní je, že úmrtí Jiřího Fiedlera a jeho ženy Dagmar zaznamenala především bulvární média. A to ze dvou důvodů. Zaprvé proto, že v blízkosti Fiedlerových dříve na pražském sídlišti Stodůlky žil Miloš Zeman. A za druhé proto, že manželé Fiedlerové byli ve svém bytě zavražděni. Vždy vtipný pan prezident pak na dotaz novinářů ohledně tragédie v jeho čtvrti hbitě odpověděl, že „on to nebyl“.
A tak se Blesk nebo Nova paradoxně vyjádřily o historikovi Jiřím Fiedlerovi s mnohem větším respektem, když jejich reportéři hovořili o smrti významného vědce a milého člověka. Obojí zmiňuje každý, kdo - na rozdíl od prezidenta Zemana - Jiřího Fiedlera znal.
Budoucí historik se narodil v Olomouci v roce 1935. Velkou část svého života pracoval jako překladatel a redaktor nakladatelství pro děti Albatros. Vedle své práce měl Jiří Fiedler ještě jednoho koníčka - místopis a lokální historii. Ovlivnily jej prý dva zážitky – nacistická okupace Československa, a poté náhodný nález jidiš novin v době, kdy mu bylo patnáct. Tak dlouho se prý snažil text v jidiš rozluštit a přečíst, až se mu to podařilo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz