Kdo za to všechno může? Za otce počítačových her byl nejčastěji považován Ralph Baer, který před několika dny zemřel ve věku 92 let v americkém New Hampshire. Narodil se v Německu v roce 1922, ovšem už v jedenácti letech musel odejít ze školy. Po nástupu nacistů k moci jako žid neměl nárok na vzdělání s ostatními dětmi.
Jeho rodině se však podařilo včas odejít do amerického exilu, kde si malý Ralph vydělával na živobytí v továrně. Už tehdy ho zaujala elektronika, případně to, co elektronice předcházelo. Nastoupil zpátky do školy, totiž do Národního rozhlasového ústavu (National Radio Institute), kde získal kvalifikaci jako technik.
Po vypuknutí Druhé světové války sloužil u americké tajné služby, kde se setkal s tehdy nejpokročilejšími technickými vymoženostmi. Po návratu do civilu se tak stal jedním z prvních absolventů nového oboru „televizního inženýrství“ na světě – bylo to v době, kdy ještě ani v Americe nebyly televize běžnou součástí domácnosti.
Byl také jedním z prvních, kdo si uvědomil, že vztah diváka a televize nemusí být jednosměrný a že člověk by mohl či měl mít možnost nějak televizi aktivně ovládat. Tento sen o větší interaktivitě začal naplňovat v polovině 60. let, když pracoval pro firmu, která dodávala mimo jiné techniku i americké armádě.
Ta měla zájem o přístroj, který by dokázal zrychlovat reakce vojáků a zlepšovat jejich strategické myšlení. Zařízení nemělo být drahé a mělo být přenosné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas