Jan Jůn: Belgie stíhá po přestřelce teroristy

17.01.2015 8:56

Po čtvrteční přestřelce v belgickém městě Verviers, kdy islamističtí teroristé zahájili střelbu na policisty během policejních prohlídek bytů a dva z teroristů byli zabiti a jeden zatčen, byla v pátek Belgie v pohotovosti a po nočních akcích pokračovaly policejní prohlídky na řadě míst, včetně několika bruselských čtvrtí.

Jan Jůn: Belgie stíhá po přestřelce teroristy
Foto: wikipedia
Popisek: Belgická vlajka.
reklama

Premiér Charles Michel ohlásil zvýšení protiteroristické pohotovosti na druhý nejvyšší a dodal, že i když si vláda není vědoma dalších ohnisek možných útoků, zvýšená pohotovost zvyšuje ostražitost.

Mezitím ohlásila belgická prokuratura, že po útoku ve Verviers bylo zatčeno 13 podezřelých a dva další přes hranici ve Francii a bylo nalezeno množství zbraní, včetně čtyř ruských samopalů AK 47, výbušnin, policejních uniforem a peněz a že skupina islamistických navrátilců ze Sýrie měla plánovat útoky na policisty a policejní stanice.

Experti připomínají, že Belgie má největší počet islamistů, kteří odešli do služeb tzv. Islámského státu v Sýrii, vzhledem k počtu obyvatel, tedy asi tři stovky, ze kterých se zhruba stovka vrátila do země s bojovými zkušenostmi.

Ti pak jsou sledováni a zmíněné razie měly být výsledkem odposlechů jejich telefonických komunikací. Zatím se prý také zdá, že skupina islamistů nebyla napojena na tu pařížskou, i když je možné, že zdrojem jejích zbraní byla také Belgie.

Mezitím trval stav pohotovosti i v Británii a premiér Cameron prohlásil, že země je připravena proti teroristům zasáhnout, i když zatím neexistuje žádný konkrétní útok, který by byl ve stádiu pokročilých příprav.

Policejní a vojenská pohotovost trvá také ve Francii, kde hlídkuje na 120.000 policistů a vojáků a přes noc pokračovaly domovní prohlídky v pařížském regionu ve městech Montrouge, Grigni a dalších celkem pěti místech, při kterých bylo zatčeno 12 podezřelých osob.

Premiér Manuel Valls prohlásil, že Francie a Belgie čelí stejnému ohrožení. Stupeň napětí v Paříži je podle zpráv opravdu znát a vyklizení železniční stanice Gare de l’Est na celou hodinu, kvůli údajnému nálezu pumy, to jen potvrzuje.

Během dne se také v Paříži poklonil památce zavražděných Francouzů americký ministr zahraničí John Kerry spolu s francouzským protějškem Laurentem Fabiem a také, coby výraz kondolence, objal francouzského prezidenta Hollanda.

Protiteroristická pohotovost je také hlášena z Berlína, kde mělo v noci provést prohlídky na 11ti místech na 250 policistů a došlo k zatčení dvou osob, údajně z řad skupiny islamistů původem z Turecka a Ruska.

Vzhledem ke všem zmíněným pokračujícím protiteroristickým opatřením v řadě zemí Evropské unie, je jasné, že její obyvatelstvo je velmi nervózní a obává se dalších teroristických útoků islamistů.

Zároveň ale také rostou protimuslimské vášně proti těm dvaceti milionům muslimů v unii nyní usídlených, z nichž tvoří islamisté jen nepatrnou část. Zda tyto vášně nyní dál porostou a projeví se na růstu popularity xenofobních stran jako francouzští Le Penovci, německá Pegida, či britský UKIP, to teprve ukáže nejbližší budoucnost.

Pokud by ale jejich obliba rostla a s ní zanikala tolerance, mohlo by v Evropě dojít dokonce k nepokojům a to z obou stran pomyslné demografické barikády. Na druhé straně je pravda, že v demokraciích je poněkud zbabělé tolerovat intoleranci - a není to vůbec žádným řešením. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Český rozhlas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Podle nejnovějšího výkladu dějin to byli převážně Ukrajinci, kteří nás roku 1945 okupovali

11:10 Miroslav Macek: Podle nejnovějšího výkladu dějin to byli převážně Ukrajinci, kteří nás roku 1945 okupovali

Úterní glosy Miroslava Macka