Jan Jůn: Belgie stíhá po přestřelce teroristy

17.01.2015 8:56 | Zprávy

Po čtvrteční přestřelce v belgickém městě Verviers, kdy islamističtí teroristé zahájili střelbu na policisty během policejních prohlídek bytů a dva z teroristů byli zabiti a jeden zatčen, byla v pátek Belgie v pohotovosti a po nočních akcích pokračovaly policejní prohlídky na řadě míst, včetně několika bruselských čtvrtí.

Jan Jůn: Belgie stíhá po přestřelce teroristy
Foto: wikipedia
Popisek: Belgická vlajka.

Premiér Charles Michel ohlásil zvýšení protiteroristické pohotovosti na druhý nejvyšší a dodal, že i když si vláda není vědoma dalších ohnisek možných útoků, zvýšená pohotovost zvyšuje ostražitost.

Mezitím ohlásila belgická prokuratura, že po útoku ve Verviers bylo zatčeno 13 podezřelých a dva další přes hranici ve Francii a bylo nalezeno množství zbraní, včetně čtyř ruských samopalů AK 47, výbušnin, policejních uniforem a peněz a že skupina islamistických navrátilců ze Sýrie měla plánovat útoky na policisty a policejní stanice.

Experti připomínají, že Belgie má největší počet islamistů, kteří odešli do služeb tzv. Islámského státu v Sýrii, vzhledem k počtu obyvatel, tedy asi tři stovky, ze kterých se zhruba stovka vrátila do země s bojovými zkušenostmi.

Ti pak jsou sledováni a zmíněné razie měly být výsledkem odposlechů jejich telefonických komunikací. Zatím se prý také zdá, že skupina islamistů nebyla napojena na tu pařížskou, i když je možné, že zdrojem jejích zbraní byla také Belgie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Není vám líto, že v čele strany není žádná žena?

Proč jste nekandidovala třeba vy? Známá jste dost. A jak vůbec hodnotíte nové vedení? Myslíte, že díky němu obnovíte váš dřívější úspěch a slávu strany? Já se trochu bojím, že ne. Podle mě to není až taková změna a chybí výraznější lídr a jako ženu mě mrzí i ta absence žen ve vedení

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Kapitalismu je 35. Všechno nejlepší a dlouhá léta

15:49 Ladislav Jakl: Kapitalismu je 35. Všechno nejlepší a dlouhá léta

Denní glosa Ladislava Jakla