Premiér Cameron byl prý dlouho proti, neb se domníval, že Tusk není nakloněn britským požadavkům na reformy, avšak po setkání s ním změnil stanovisko a hlasoval pro něj.
Není proto divu, že Tuskovy výroky v inauguračním projevu na víkendovém summitu, tedy, že si nedovede představit Unii bez Británie, že britské požadavky na reformy Unie jsou přijatelné a že je bude osobně podporovat, byly Brity přivítány. Cameron vzápětí blahopřál Tuskovi s tím, že vítá jeho rozhodnutí spolupracovat s Británií na reformách.
Mezitím se vyslovil i odcházející předseda Evropské rady Herman van Rompuy, že pro Tuska bude „místo Británie v Unii“ jednou ze tří výzev jeho kadence, spolu se stagnující ekonomikou eurozóny a sporem Ruska s Ukrajinou.
Cameron ovšem také gratuloval ke zvolení reprezentantkou Unie pro zahraničí italské ministryni Federice Mogheriniové, což podle expertů bylo jen zdvořilostní gesto, neb je prý známo, že ona není, vzhledem k závislosti Itálie na ruských dodávkách ropy a plynu, dost razantní vůči ruskému počínání na Ukrajině.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz