Cameron zjevně nehovořil jen tak do větru, neboť během včerejška pokračoval strmý pád finančních trhů, a jen londýnská burza tak smazala přes 35 miliard liber z ceny podniků během nejprudšího pádu indexu od minulého listopadu. Mezitím bylo bylo v Británii oznámeno, že objem maloobchodního prodeje poklesl v dubnu o 2,4 procenta, za což prý může i pokles objemu nákupů benzínu a dalších pohonných hmot o 13 procent. Smutné je i dnešní oznámení statistiků, že britský hrubý domácí produkt poklesl za první čtvrtletí o třetinu procenta, tedy o více, než se očekávalo, a pokles inflace na tři procenta ročně je na to jen slabou náplastí.
Zejména ve srovnání s Německem, které za stejné období opět vykázalo půlprocentní růst ekonomiky a jehož vládní obligace se prodávaly i s nulovým výnosem, neb investoři hledali bezpečné útočiště pro investice. To vše na pozadí varování Organizace pro evropskou spolupráci a rozvoj, že krize v eurozóně by se mohla ještě zhoršit, což potvrzují i dnešní čísla organizace nákupčích Markit.
Po summitu, který byl vlastně pracovní či informativní večeří, sice třicítka vrcholných představitelů členských zemí Unie zapózovala pro tradiční skupinovou fotografii, ale nebylo vydáno žádné oficiální komuniké. O čem se jednalo, bylo však zřejmé z dnešních prohlášení jednotlivých aktérů – na tiskové konferenci i mimo ní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz