Jan Kozák: Používání zlatých mincí bylo napodobováním božských věčných hodnot

12.01.2020 14:46 | Zprávy
autor: PV

Miluš Kotišová napsala článek, nazvaný Peníze jsou jazyk. Vznikly dřív, než jsme pobrali rozum. Ve své reakci na její text mj. přemítám o vztahu peněz a důvěry. Ptejme se, jak je vysoká, jestliže nám vládne věrolomnost a podvod.

Jan Kozák: Používání zlatých mincí bylo napodobováním božských věčných hodnot
Foto: archiv
Popisek: Jan Kozák

Z výše zmíněného autorčina článku (je k přečtení ZDE) jsem se nedozvěděl ono hlavní, a to sice proč je možné považovat peníze za jazyk a jak tento jazyk funguje. Obecně vzato však peníze, ostatně jako všechno ve světě, podléhají proměně svého smyslu. Prošly tedy vývojem od prvotního jasného a zdárného až po ztekutění tohoto smyslu ve vodách potopy, tj. do dnešního stavu.

Čas jako démonská nápodoba věčnosti

Jak píšu ve své knize Kořeny indoevropské duchovní tradice, bylo zlato původně hmotným adekvátem samotného božského Světla, používání zlatých mincí pak napodobováním božských věčných hodnot. Ty se však vždy během stálého otáčení světa zde dole rozřeďují a proměňují z toho věčného a stálého v ono časové a pomíjející (čas jako démonská nápodoba věčnosti) a Ten neviditelný, Aidoneos, Adonaj, Hádés začne kralovat. Samotné přemýšlení autorky o smyslu peněz a jeho vývoji je chvályhodné, avšak již podle nejasnosti termínů („peníze jsou jazyk v nemetaforickém smyslu“, „peníze pojaté jako zvědomělý jazyk“), je jasné, že si autorka plete vědu a poznání s libovolným fantazírováním: „nebojme se otevřít stavidla lidské imaginace“. Chybí jí základní vážnost doprovázející hledání pravdy, je rozpustile a liberalisticky „volnomyšlenkářská“, domnívá se, že říct něco nového, byť úplně nesmyslného, je úkolem pokroku a moderny: „fakt, že peníze – stejně jako jazyk – jsou emergentní (z nevědomí a podvědomí člověka se pomalu vynořující) fenomén, takže my jsme peníze „dělali“ ještě dřív, než jsme jim začínali o trochu lépe rozumět“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Institut Václava Klause ke kompetenční žalobě prezidenta Pavla a postupu Ústavního soudu

13:38 Institut Václava Klause ke kompetenční žalobě prezidenta Pavla a postupu Ústavního soudu

Předběžné opatření, které Ústavní soud vydal jeden a půl dne po podání kompetenční žaloby prezidenta…