Jan Lepič: A zase ten „NOVIČOK“

17.05.2018 8:12

Zasedají výbory parlamentu, senátu, zvou si na jednání tajné služby a přijímají usnesení, že se u nás „novičok“ nikdy nevyráběl a neskladoval. A prezident svým výrokem, že se u nás „novičok“ v malém množství vyráběl, zkoušel a následně zlikvidoval ohrožuje bezpečnost naší země.

Jan Lepič: A zase ten „NOVIČOK“
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Zasedají výbory parlamentu, senátu, zvou si na jednání  tajné služby a přijímají usnesení, že se u nás „novičok“ nikdy nevyráběl a neskladoval.  A prezident svým výrokem, že se u nás „novičok“ v malém množství vyráběl, zkoušel a následně zlikvidoval ohrožuje bezpečnost naší země. A to je sousto pro naše media, zejména ČT, která kauzu s chutí rozvíjí a hned se pana Bublana  ze senátního výboru zeptá, jestli  budou podávat ústavní žalobu na prezidenta. Ten z toho pro jistotu opatrně vycouvá, vše  v Událostech ČT 16.5.2018. A to nás ještě čeká nejbližší zasedání parlamentu, kde se jistě k tomuto tématu bohatě vyjádří pánové Kalousek, Fiala, Němcová, Benda a další a to  v přímém přenosu ČT. A jejich nenávist vůči prezidentovi nenechá nikoho na pochybách, jaká vyjádření to budou.

A tak si zopakujme některá fakta, která jsou poslancům a senátorům zřejmě nedostupná, nebo si je vzhledem k pracovnímu vytížení nemohou vyhledat.

1. Neexistuje žádný „NOVIČOK“. Když už tak “NOVIČOKY“. Již v roce 2011 je ve svém referátu zveřejněném v Chemických listech 103, 323-333 (2011) podrobně popsali pánové Emil Halámek a  prof. Ing Zbyněk Kobliha CSc., z Univerzity obrany. V referátu popisují vývoj bojových chemických látek až do současnosti. Informace o „novičocích“  čerpají  z prací V.Mirzayanova  vydaných v USA v roce 1995 a 2009. Popisují, včetně schémat, jejich složení.  Všechny mají stejný základ, A230 dosahuje toxicitu BCHL VX, A232 a A234 jsou ještě toxicky  5-8 x vyšší. Je tedy zřejmé, že tyto látky jsou obecně v odborných kruzích známé a kterákoliv země, která má specializované oborné laboratoře je schopna tyto látky vyrobit. Nebo snad se domníváte, že to VB a USA neumí, umí to jen Rusko? Směšné.

2. Po přijetí zákazu vývoje, výroby a skladování chemických  zbraní a jejich likvidace, ke které přistoupila i ČR, byly přijaty příslušné právní předpisy. Je jím zákon 19/1997 Sb. který v §3 stanoví jasný zákaz nakládaní s chemickými zbraněmi  jak je uvedeno v první větě tohoto bodu. V §6 však umožňuje nakládat se stanovenými látkami k průmyslovým, farmaceutickým a obraným účelům, které se  přímo týkají ochrany proti chemickým zbraním a to až do množství 1 tuny za rok ( §8 zákona). V § 7 pak zákon rozlišuje stanovené látky na vysoce nebezpečné,  nebezpečné a méně nebezpečné. Dále pak zákon řeší udělování licencí a podrobně odpovědnost, evidenci a například sankce za porušení zákona až do výše 100 mil. Kč.

3. Kontrolou dodržování zákona je pověřen Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který vydal prováděcí vyhlášku č.208/2008 Sb. k zákonu 19/1997 sb.  Zde je přesně stanoveno, za jakých podmínek je možné vyrábět vysoce nebezpečné látky a v jakém množství (např.  §4 – pouze v jednom objektu a v množství  10 kg za rok).  V přílohách jsou pak jednotlivé   látky zatříděny podle svojí nebezpečnosti. Vyhláška dále přesně a podrobně  stanoví postupy vedení evidence a hlášení o nakládání s těmito látkami, tak, aby nemohlo dojít k jakýmkoliv manipulacím v evidenci.

Z veřejných zdrojů, zákona, vyhlášky a zdrojů Univerzity obrany je jasné, že ČR počítá s možností vyrábět a zkoumat v omezeném množství, pod přísným dohledem a pro potřeby obrany i tyto vysoce toxické látky. Jak jinak by si chemická jednotka armády mohla otestovat  svoje detekční přístroje, ochranné obleky, masky, filtry a další? V evidenci  laboratoří, které mají příslušné licence by tedy neměl být problém dohledat, jestli se látky typu novičoky na našem území někdy vyráběly  zkoumaly. Samozřejmě, pokud jsou zákony dodržovány.

Každý, kdo potvrdil názor prezidenta republiky už je odvoláván, naposledy byl postaven mimo službu ředitel civilní rozvědky. Vše je samozřejmě bez komentáře a přísně tajné. A nejnovější zpráva z Německa. Německá tajná služba v minulosti získala látky typu Novičok a předala je přes Švédsko Američanům, Kaňadanům, Britům, Francouzům a dalším spojencům.

Co více dodat. Samozřejmě, že budou tyto informace označeny za ruskou propagandu. A tak si vzpomenu na krásnou píseň Vysockého v podání Jarka Nohavici „Pravda a lež“.

Jan Lepič, Bublava

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Chystáte se na volby? Doufáte ve změny? Nedoufejte!

21:37 Oldřich Rambousek: Chystáte se na volby? Doufáte ve změny? Nedoufejte!

Máme poměrně širokou paletu politických stran či hnutí, které si můžete při demokratických volbách v…