Lodě smrti ve Středozemním moři, kybernetické útoky v USA, válka v Sýrii, válka v Jemenu, Islámský stát, Rusko a Ukrajina, Boko Haram, al Shabaab, či jak se to všechno jmenuje. Zlo nastupuje, je na pochodu. Svět se zdá být volatilní, nestabilní, stále nebezpečnější.
Jenže není. Je to pouze svět vjemů a dojmů. I když jsme přesvědčeni o opaku, je život na planetě pořád lepší. Krize jsou ale hlasitější, a z toho hluku se rodí úzkost. Je to asi spíše úzkost z toho hluku, ne nutně z nějaké hluboké krize samotné.
Globalizace a stále rychlejší komunikační technologie pocit volatility a nebezpečí logicky povzbuzují.
V souvislosti s 25. výročím udělování ceny Lionel Global Price vznikl projekt rozhovorů s nejrůznějšími nejprestižnějšími světovými učenci, kteří odpovídají na otázku, zda je svět lepší než před rokem 1990, a většina z nich se shoduje na tom, že jednoznačně ano, a dokonce jsou přesvědčeni, že stále lepší časy nás čekají ještě dalších 25 let.
Jsme svědky dramatického poklesu chudoby a dětské úmrtnosti, vzrůstu globálního obchodu a investic i šíření demokracie, a kupodivu se šíří i dodržování lidských práv.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Český rozhlas