Finanční trhy donedávna víceméně ignorovaly jak geopolitický vývoj (Rusko, Sýrie), tak zhoršující se vyhlídky reálné globální ekonomiky. Důvod byl především ten, že volná likvidita, kterou centrální banky – především ta americká – vrhají na trh, zvyšuje cenu aktiv asi více než by bylo přirozené.
Obrázek se změnil od dnešního rána. Evropské burzy celý den padaly a americký on-line trh také. Důvod několik zpráv na jednou. Na prvním místě jsou znepokojivá čísla o německé ekonomice, která byla zveřejněna včera a předevčírem. V srpnu se nečekaně propadl německý index továrních nákupů, ostře poklesla tamější průmyslová produkce i další ukazatele nálady a důvěry. Mezinárodní měnový fond poměrně razantně snížil odhad světového růstu: zde není na vině jenom Evropa či Německo, ale také slabší Japonsko či Čína.
A aby to nebylo málo, je tu předzvěst dalších velkých evropských střetů. Francie a Itálie patrně nebudou plnit maastrichtská kritéria a už teď je jasné, že nebudou plnit fiskální kompakt, to se samozřejmě nebude líbit Německu a severnímu křídlu eurozóny. A takovou stálicí posledních měsíců je, že ECB by tváří tvář deflační hrozbě asi ráda uvolnila měnovou politiku po americkém vzoru a začala nakupovat státní dluhopisy, ale je stále jasnější, že Německo nemá v úmyslu jí to dovolit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz