A turbulence na trzích sebou strhávají i další měny na nových trzích. Zasažen je třeba i maďarský forint. Rubl spadl nejprudčeji za šestnáct let. Teď už nejde jen o propad cen ropy, vývoj na trzích sytí i normální panika.
John Authers si v deníku Financial Times všiml toho, že skutečnost, že centrální banka rozhodla o zvýšení úroků o půlnoci nebo v noci není historicky zrovna žádný recept na úspěch. Připomíná to tzv. Černou středu roku 1992, kdy britská centrální banka neboli Bank of England zvýšila o půlnoci úroky z deseti na patnáct procent.
Spekulativní investoři jako George Soros, ale vsadili na to, že centrální banka britskou libru neubrání a vydělali na tom miliardy. V lednu letošního roku bránila tureckou libru o půlnoci turecká centrální banka. Sice nejprve uspěla, ale v létě byla turecká lira slabší než předtím.
Pád ruského rublu evokuje asijskou krizi v letech 1997, ale hlavně měnové turbulence následujícího roku 1998. Také se hroutila cena ropy a do bankrotu zamířily ropné státy jako Rusko a Venezuela.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas