Jan Macháček: Útok na ruskou měnu

17.12.2014 12:31 | Zprávy

Ruská centrální banka se po sérii neúspěšných měnových intervencí v uplynulých týdnech a měsících odhodlala k razantnímu kroku a zvýšila o půlnoci úrokové sazby na 17 procent. Jenže pád rublu to zastavilo jenom na pár hodin po ránu a od té doby ruská měna zase rekordně oslabuje.

Jan Macháček: Útok na ruskou měnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

A turbulence na trzích sebou strhávají i další měny na nových trzích. Zasažen je třeba i maďarský forint. Rubl spadl nejprudčeji za šestnáct let. Teď už nejde jen o propad cen ropy, vývoj na trzích sytí i normální panika.

John Authers si v deníku Financial Times všiml toho, že skutečnost, že centrální banka rozhodla o zvýšení úroků o půlnoci nebo v noci není historicky zrovna žádný recept na úspěch. Připomíná to tzv. Černou středu roku 1992, kdy britská centrální banka neboli Bank of England zvýšila o půlnoci úroky z deseti na patnáct procent.

Spekulativní investoři jako George Soros, ale vsadili na to, že centrální banka britskou libru neubrání a vydělali na tom miliardy. V lednu letošního roku bránila tureckou libru o půlnoci turecká centrální banka. Sice nejprve uspěla, ale v létě byla turecká lira slabší než předtím.

Pád ruského rublu evokuje asijskou krizi v letech 1997, ale hlavně měnové turbulence následujícího roku 1998. Také se hroutila cena ropy a do bankrotu zamířily ropné státy jako Rusko a Venezuela.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Český rozhlas

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

15:16 Štěpán Křeček: Úroda obilovin bude podprůměrná

„Česká republika bude nadále soběstačná v produkci základních obilovin. Jejich úroda však bude letos…