Jan Urbach: Angela Merkel vs. Martin Schulz - 56 ku 32

23.09.2017 15:21

Poslední průzkumy veřejného mínění před nedělními německými volbami do Spolkového sněmu ukazují prohlubující se propast za vedoucí CDU/CSU. Roste také podpora strany Alternativa pro Německo (AfD). Sociální demokraté naopak ztrácejí.

Jan Urbach: Angela Merkel vs. Martin Schulz - 56 ku 32
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

Blok křesťanských stran CDU/CSU by podle průzkumu Politbarometer pro veřejnoprávní televizi ZDF volilo 36 procent Němců. Sociální demokracie v posledních dnech klesá, podporu má u 21,5 procenta voličů, to je o 1,5 procentního bodu méně než v předcházejícím průzkumu. Alternativa pro Německo na třetím místě má 11 procent, což prakticky s jistoou znamená, že po úspěších v řadě spolkových zemí vstoupí i do Spolkového sněmu. Strana zatěžovaná různými negativními přívlastky v poslední době na žebříčku stoupá, nyní si připsala 1 procento. Do toho se po mimoparlamentním období vrátí Svobodná demokratická strana – v průzkumu se uvádí 10 procent, stejně jako v předcházející sondě. Politbarometer dále uvádí 8,5 procenta pro Levici a 8 procent pro Zelené.

Zcela jednoznačný je názor Němců na to, kdo by měl být kancléřem. V případě jeho přímé volby by zvítězila stávající kancléřka Angela Merkelová s 56 procenty. Lídr sociálních demokratů Martin Schulz si - navzdory v poslední době viditelnému populismu a v některých případech až ksenofobnímu nadbíhání voličům - nijak nepomohl. V konečné fázi se ukazuje, že jeho příchod na post lídra SPD, místo Sigmara Gabriela, straně vůbec nic nepřinesl. Volby do Spolkového sněmu se konají tuto neděli.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Najde se vůbec někdy jeden jediný politik, který přizná svůj omyl?

17:21 Miroslav Macek: Najde se vůbec někdy jeden jediný politik, který přizná svůj omyl?

Středeční glosy Miroslava Macka