Jan Urbach: Dá Kyjev šanci míru?

16.02.2015 19:42 | Zprávy

Málokdo si už vzpomene, že před rokem, ve dnech 20. a 21. února 1914, jednali v Kyjevě ministři zahraničních věcí Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier a Radoslav Sikorski. Výsledkem byla dohoda mezi opozicí a administrativou prezidenta Viktora Janukovyče. Zásadní ústupky vlády měly vést k uklidnění tehdy panující situace. Hodinu po jejím podpisu byla však ostřelována prezidentská kolona a druhý den ozbrojené bandy zahájily ozbrojené bandy v ulicích Kyjeva poslední etapu puče. Také s připomenutím si těchto událostí je třeba nahlížet na dnešní perspektivu míru na Ukrajině, když hlavní i v pozadí stojící protagonisté tehdejšího puče dnes Ukrajině vládnou.

Jan Urbach: Dá Kyjev šanci míru?
Foto: wikipedia
Popisek: Ukrajinská vlajka

Kdo si také dnes připomíná, jak se konflikt Kyjeva s východními částmi Ukrajiny rozhořel a přerostl v občanskou válku? A kdo volá k odpovědnosti ty z pučistické moci, kteří ji nesou? Počáteční pokojné demonstrace na východě země, které vyjadřovaly nesouhlas s pučistickými praktikami a také s projevy z temné minulosti vyhřezlého ukrajinského nacionalismu, projevů neonacismu byly zcela legitimním vyjádřením postoje. Rozbuškou občanské války se stal krok nových vládců, kteří pětině obyvatelstva vzali jejich jazyk a z Ukrajinštiny udělali jediný státní jazyk. Nemluvě o přilévání oleje do ohně vypínáním ruskojazyčných televizních programů, detailu jen potvrzujícím intence nových vládců.

Škoda, že tenkrát od lidí z Bruselu - José Barrosa, Catherine Ashtonové nebo Štefana Füleho - nezaznělo přátelské varování. Dohoda garantovaná ministry zahraničních věcí třech států unie, tak flagrantně porušená pučisty, jakoby ani neexistovala. Nijak ani nevarovalo zrušení jazykového zákona, který dával postavení druhého jazyka tam, kde ho používalo více než deset procent lidí. Přitom práva národnostních menšin jsou agendou, kterou v Bruselu vcelku ostře sledují. Po Ukrajině je možné ale říct - jak kde. Jakoby i do evropské politiky vstoupilo známé americké rčení, že „je to sice čubčí syn, ale je náš“.

Snad tedy proto podepsala unie s Ukrajinou asociační dohodu, jíž náklady nyní jdou do miliard, zatímco exekutivě Janukovyče bylo pro zajištění přechodu na unijní vazby nabízeno necelých dvě stě milionů. Mnozí si dokonce myslí, že tato směšná částka měla Janukovyčovi zabránit v podpisu dohody a dovést Ukrajinu ke změně vlády, dosadit do jejího čela povolné loutky Západu. Vyhrocování situace konečně sloužily i apely na propuštění odsouzené Julije Tymošenkové. Zase platí – sice kradla, bude třeba krást opět a i z naší pomoci, ale je naše.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vasevec.cz

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.