Jan Urbach: Maďarsko schválilo vakcínu Sputnik V

24. 1. 2021 11:07

Maďarsko učinilo první krok k získání a použití ruské vakcíny Sputnik V, když místní regulátor vydal pozitivní doporučení k jejímu použití proti koronaviru SARS CoV-2.

Jan Urbach: Maďarsko schválilo vakcínu Sputnik V
Foto: cz.sputniknews.com
Popisek: Vakcína Sputnik V - ilustrační foto
reklama

O tomto rozhodnutí maďarského Úřadu pro kontrolu a distribuci medicínských preparátů a potravinových produktů informovala agentura Bloomberg a ruská zpravodajská kancelář RIA Novosti.

Již dříve Budapešť obdržela z Ruska na zkoušku asi 6 tisíc dávek Sputniku a delegace maďarských odborníků se byla v Rusku seznámit s vývojem a vžrobou této vakcíny. Původně se dokonce uvažovalo, že by mohla být vyráběna také v Maďarsku, to se ale ukázalo vzhledem k akutní potřebě nenaplnitelné.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó prohlásil, že Budapešť je pevně rozhodnuta vakcínu získat. Honí nás čas, řekl s odůvodněním, že každý den umírá na Covid-19 sto lidí. Roli hraje také fakt, že každý den protivirových opatření má na ekonomiku dopad okolo 10 miliard forintů, tedy asi 28 milionů euro.

Účinnost vakcíny Sputnik V se pohybuje okolo 91 procent a v případě závažných forem je až 100 procent.

Vláda Viktora Orbána již delší dobu ostře kritizovala Evropskou unii za příliš pomalé nákupy a dodávky vakcín a ohrožení hospodářského stavu zemí. Ministr Szijjártó například ve svém příspěvku na Facebooku uvedl, že kvůli „skandálně“ pomalému získávání vakcín Evropskou komisí nemohlo dojít k rychlému zavedení vakcín počátkem tohoto roku.

Připomeňme, že o možnosti nákupu ruské vakcíny uvažuje i německá kancléřka Angela Merkelová, která při rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zmiňovala i možnost její společné výroby v Německu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakouští sociální demokraté pro opatrný postup

21:28 Richard Seemann: Rakouští sociální demokraté pro opatrný postup

Možné úvodní kroky pro uvolnění lockdownu, které chce v pondělí Kurzova vláda projednat, jsou velmi …