Jan Urbach: Merkelová kvůli Sorosově univerzitě kritizuje Orbána

07.04.2017 9:16

Německá kancléřka Angela Merkelová vystoupila prostřednictvím své mluvčí proti maďarské novele zákona o vysokých školách. Vyzvala, aby Budapešť neporušovala demokracii. Přijatá úprava se dotkne Středoevropské univerzity založené finančním spekulantem a donátorem různých nevládních organizací Georgem Sorosem.

Jan Urbach: Merkelová kvůli Sorosově univerzitě kritizuje Orbána
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Poslanci koalice Fidesz a Křesťansko-demokratické lidové strany v úterý podpořili vládní návrh novely vysokoškolského zákona. Zahraniční univerzita bude smět v Maďarsku působit v případě, že existuje také v zemi svého původu. Navíc má být potřebná mezistátní dohoda mezi oběma státy. Navíc se schyluje k dalšímu konfliktu mezi Bruselem a Budapeští, když Viktor Orbán pořádá další celonárodní konzultaci. Také ta se dotýká zájmů G. Sorose a jím podporovaných organizací, o kterých Fidesz hovoří jako o „Sorosově říši“. „Stále více organizací podporovaných ze zahraničí operuje v Maďarsku s cílem neprůhledně zasahovat do vnitřních záležitostí státu. Tyto organizace by mohly ohrozit naši nezávislost,“ uvádí se konkrétní otázky. Maďaři mohou zvolit odpověď: „Umožnit jim pokračovat v rizikových aktivitách bez dohledu“ nebo „Vyžadovat, aby se registrovaly a odhalily cíle činnosti a zdroje financování“. Konflikt mezi Budapeští a Sorosem probíhá další dobu a na síle získal v souvislosti s migrační vlnou.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…