Jan Urbach: Orgány EU v tom „nehrají žádnou roli", odmítl Szijjártó výklad Leyenové

10.04.2022 13:15 | Komentář

„To, co Putin navrhuje – převést euro na rubly a platit s nimi účty za plyn – by porušilo sankce. Pokud se tak stane, bude to způsob, jak obejít omezení uvalená na Rusko, “řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v rozhovoru pro CNN.

Jan Urbach: Orgány EU v tom „nehrají žádnou roli", odmítl Szijjártó výklad Leyenové
Foto: repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu potvrdil, že Maďarsko bude platit za ruský plyn v rublech, pokud o to Rusko požádá. Zopakoval také svůj nesouhlas s plány na embargo na ruskou ropu a plyn. 

Anketa

Který z jmenovaných šéfů vlád je nejlepší?

1%
0%
3%
95%
hlasovalo: 57071 lidí
Připomněl, že Budapešť dosud podporovala všechny sankční balíčky proti Rusku, ale zároveň varoval, že rozšíření sankcí na ropu a zemní plyn by byla „červená čára“. Orbán varoval, že embargo na ruskou ropu a plyn „zabije Maďarsko“ a vážně poškodí evropskou ekonomiku.

Tento postoj potvrdil šéf maďarského ministerstva zahraničí Péter Szijjártó. Ministr oznámil, že první platba Maďarska ruskému Gazpromu je splatná v květnu a v současnosti se vyvíjejí technická řešení. "Dodávky energie v Maďarsku jsou zajištěny," dodal.

Připomeňme , že ruský prezident Vladimir Putin v březnu oznámil, že podepsal dekret, který stanoví, že zahraniční kupci musí od 1. dubna platit za ruský plyn v rublech. Pokud tyto platby nebudou provedeny, Rusko „to bude považovat za nedoplatek na straně kupujících se všemi z toho vyplývajícími důsledky“. Takový krok je odvetou Kremlu za sankce uvalené západními zeměmi, včetně sankcí proti ruským bankám.

Evropská komise již dříve uvedla, že ti, jejichž smlouvy vyžadují platby v eurech nebo dolarech, by se toho měli držet. Ministr Szijjártó řekl, že orgány EU „nehrají žádnou roli" v dohodě o plynu mezi Ruskem a Maďarskem.

Maďarsko loni podepsalo novou dlouhodobou smlouvu na dodávky plynu, podle níž má Gazprom posílat Maďarsku 4,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…