Jan Urbach: Papež František abdikuje?

30.08.2021 9:26

Abdikace papeže Františka je „více než pravděpodobná“, říká italský novinář a katolický publicista Antonio Socci v milánském deníku „Libero Quotidiano“ v článku „Šepoty ve Vatikánu: Konkláve je ve vzduchu“.

Jan Urbach: Papež František abdikuje?
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

Autor uvádí jako důvod abdikace věk papeže, kterému bude brzy 85 let, a jeho zhoršující se zdravotní stav. Hlava katolické církve nedávno podstoupila operaci střev, po které strávila 10 dní na klinice Gemelli v Římě. Podle jiných zpráv, ale v samotném Vatikánu nenaznačuje, že by papež přemýšlel o rezignaci. Svědčí o tom prý také skutečnost, že František obnovil na začátku srpna soukromou audienci. Připomenout je ovšem třeba, že Socci je ovšem letitým kritikem papeže Františka a svého času dokonce tvrdil, že volba Jorge Maria Bergoglia papežem byla neplatná.

Papež poskytl v únoru rozhovor argentinskému novináři Nelsonu Castrovi. František nevyloučil abdikaci a odchod do důchodu, jako to udělal Benedikt XVI. Poznamenal také, že se do své země nevrátí. V závěrečném dialogu mezi novinářem a papežem František na otázku, zda myslí na smrt, odpověděl: „Ano“. Ujistil, že se jí ovšem vůbec nebojí. Na otázku, jak si představuje svoji smrt, odpověděl: "Jako papež, ve funkci nebo v důchodu. Tady v Římě. Nevrátím se do Argentiny." Od svého zvolení v roce 2013 Francis svou vlast nikdy nenavštívil.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Husák: „Válka musí byť, tak je to spravne"

14:37 Václav Husák: „Válka musí byť, tak je to spravne"

Parafrází hlášky z filmu Černí baroni jsem vstoupil do glosy, jejímž tématem je mír. Ten snad ve svě…