Jan Urbach: Republikáni v Texasu chtějí referendum o odtržení od USA

22.6.2022 7:34 dop.

Texaská republikánská strana prosazuje referendum o odtržení od USA, které by mohlo vést k tomu, že se stát Texas stane opětovně nezávislým.

Jan Urbach: Republikáni v Texasu chtějí referendum o odtržení od USA
Foto: archív autora
Popisek: Vír vlajky USA

Požadavek vznikl v souvislosti se sjezdem texaských republikánů v Houstonu, během kterého také „drtivá většina“ hlasovala pro odmítnutí legitimity voleb v roce 2020.

Dokument obsahující část o státní suverenitě vyzývá ke konání referenda o nezávislosti a vyjadřuje názor Republikánské strany v Texasu, že federální vláda „poškodila“ její právo na místní samosprávu. V dokumentu strana navrhla, aby jakákoli federálně nařízená legislativa porušující práva Texasu, byla „ignorována, oponována, odmítnuta a zrušena“. Stoupenci unie v sučasné době také vyjadřují názor, že takové snahy jsou inspirovány Ruskem a V. Putinem.

"Texas si ponechává právo odtrhnout se od Spojených států a texaský zákonodárný sbor by měl být vyzván, aby schválil referendum v souladu s tím," píše se v dokumentu. Podle návrhu republikánské strany státu by hlasování mělo proběhnout v roce 2023. Dodejme, že podle ústavy však Texas nemůže unii jednostranně opustit.

Anketa

Buď, anebo. Komu věříte?

hlasovalo: 2970 lidí

Republikání také požádal texaské zákonodárce, aby se zabývali stíháním volebních podvodů. "Naléhavě žádáme o schválení ústavního dodatku, který dává generálnímu prokurátorovi Texasu souběžnou jurisdikci stíhat volební podvody spolu s okresními státními zástupci," stojí v dokumentu.

Připomeňme, že v listopadu loňského texaský senátor Ted Cruz řekl, že Texas by se mohl odtrhnout, pokud se situace v USA stane „beznadějnou“. "Ještě tam nejsme, ale pokud dojde k bodu, kdy situace bude beznadějná, pak si myslím, že vezmeme NASA, vezmeme armádu, vezmeme ropu," řekl Cruz.

Samostatná Texaská republika byla vyhlášena po revoluci v roce 1836. V roce 1845 ji anektovaly Spojené státy a Texas se stal 28. státem USA.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Světový vítr změnil směr

18:33 Jiří Paroubek: Světový vítr změnil směr

Autoři článku v konzervativním německém deníku Die Welt, Aust a Geigest, dali svému článku právě ten…