Jan Urbach: Úvahy o Fort Trump oslabují pozici Lukašenka

22.09.2018 21:56 | Zprávy
autor: PV

Nezávislý běloruský portál „Belorusskie Novosti“ hodnotí, že úvahy o americké základně „Fort Trump“ v Polsku oslabují pozici prezidenta Alexandra Lukašenka v jednáních s Moskvou. Běloruský analytik Arsen Sivicki soudí, že Lukašenko přichází o část argumentů proti ruské základně v Bělorusku.

Jan Urbach: Úvahy o Fort Trump oslabují pozici Lukašenka
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko

V roce 2015 zkoušela Moskva vybudovat v Bělorusku leteckou základnu jako odpověď na západní expanzi k jeho hranicím, s ohledem na odpor Minska k tomu ale nedošlo. Americká rozpínavost však dává Rusku další argumenty k tlaku na Lukašenka, aby naplňoval „spojenecké závazky“.

Lukašenko v poslední době posílil snahy normalizovat vztahy s Evropskou unií a USA a nechce se po boku Moskvy dostat se Západem do konfliktu. V zákulisí údajně probíhají mezi Běloruskem a Ruskem tvrdé rozhovory. Minsk se snaží udržet si ruskou finanční podporu, ale odmítá politické souputnictví.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Vy-EU zaspala

Na to jste přišel až nyní? Nemyslíte, že EU zaspala snad ve všem? A že to hlavní, co se jí daří je destabilizace sama sebe?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klára Samková: Stanovisko k žádosti předsedkyně ČAK

16:26 Klára Samková: Stanovisko k žádosti předsedkyně ČAK

Stanovisko k žádosti předsedkyně ČAK o „pochopení“ pro zvýšení příspěvku na činnost České advokátní …