Jan Urbach: Velvyslanec Ukrajiny v Německu opět útočí na Scholze

28.05.2022 7:37

Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk se opětovně opřel do spolkového kancléře Olafa Scholze. Chybí mu vlastnosti lídra a statečnost, říká velvyslanec, který podle řady kritiků překračuje hranice slušného chování diplomata a chová se spíše jako kyjevský protektor v Německu.

Jan Urbach: Velvyslanec Ukrajiny v Německu opět útočí na Scholze
Foto: wikipedia
Popisek: Olaf Scholz

Nyní velvyslanec zkritizoval vystoupení Scholze na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Nelíbí se mu, že německý kancléř neřekl nic konkrétního ohledně možného budoucího členství Ukrajiny v Evropské unii. „Bohužel, bylo to nesprávné vystoupení, konkrétně co se týče otázky neprodlených dodávek těžkých zbraní z Německa…Důvodem je asi to, že mu chybí vlastnosti lídra a statečnost,” pronesl Melnyk.

Již v únoru Melnyk obvinil německou vládu z lhostejnosti po ruském útoku na jeho zemi. Každá žádost o pomoc byla nyní jednoduše zamítnuta, řekl na ZDF. Nedokáže prý pochopit, jak někdo může zůstat tak chladný a tvrdohlavý. Velvyslanec oznámil, že po některých ministrech neúspěšně požadoval vojenskou techniku a pohonné hmoty pro armádu. Kritizoval také fakt, že proti vyloučení Ruska z mezinárodního platebního systému Swift se na summitu EU postavilo zejména Německo.

Na počátku dubna A. Melnyk útočil na spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a také na dlouholetou politiku německých sociálních demokratů. Steinmeier v té době chtěl jet do Kyjeva s hlavami států Polska, Lotyšska, Estonska a Litvy, ale jeho přítomnost byla Kyjevem prohlášena za nežádoucí. Scholz na to reagoval vyjádřením, že odmítnutí návštěvy federálního prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na Ukrajině kyjevskou vládou bude stát v cestě jeho návštěvě. Melnyk na to skandálně reagoval posměvačně vyjádřením, že „Hrát si na uražený játrový salám není moc státnické."

Poslední době nešetřil kritikou německé vlády kvůli tomu, že ta rychle a masivně nereaguje na ukrajinské požadavky na dodávky těžkých zbraní Ukrajině, ale požadoval také zákaz používání ruských vlajek v Německu.

Ačkoli se již ve Spolkovém sněmu ozvaly hlasy volající po reakci na chování Melnyka a i požadavky na jeho vyhoštění, německá spolková vláda dosud jeho chování trpí.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.