Jan Vávra: Ústavní soud a politici

03.09.2013 19:21

Podle průběhu politicky citlivých kauz lze usuzovat, že se státní zastupitelství a minimálně jeden elitní policejní útvar začínají emancipovat od politické sféry. U představitelů justice je něco takového bohužel spíše výjimkou.

Jan Vávra: Ústavní soud a politici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Někteří komentátoři se sice domnívají, že soudci ztrácejí respekt z politiků, jednotlivá fakta svědčí spíše o opaku. Jak soudci městského soudu v Praze, tak soudci Nejvyššího soudu v Brně, projevili v nedávné době nečekaně velké pochopení pro šíři poslanecké imunity a zabránili tak potrestání nebo trestnímu stíhání dnes již bývalých poslanců.  

Nejde ovšem jen o tato kontroverzní rozhodnutí. Symbiózu justice s politiky dokládá i včerejší schůzka předsedy Ústavního soudu Rychetského s prezidentem Zemanem, která se podle jejich vyjádření týkala názoru předsedy soudu na jednoho kandidáta na ústavního soudce. Je vůbec otázka, zda se má předseda Ústavního soudu vyjadřovat ke kandidátům, které prezident navrhuje Senátu. Je možné, že se Miloš Zeman chce zaštítit nějakým dobrozdáním, aby senátoři byli k jeho návrhu vstřícnější. Na druhou stranu není jasné, proč má předseda Ústavního soudu předem kádrovat jednotlivé kandidáty, kteří jsou potom voleni Senátem. Účelem přece není, aby členové kolegia Ústavního soudu kopírovali názory předsedy soudu. U tak důležité instituce by měla být zachována jistá pluralita názorů. Proto také kandidáty navrhuje jiná ústavní instituce, než je potom volí.  

Podobný postup by byl možná ještě obhajitelný v revolučním období a v případě, že by se jednalo o nezpochybnitelnou autoritu, jakou třeba mezi soudci Ústavního soudu představoval profesor Vojtěch Cepl. Pavel Rychetský ovšem takovou právnickou autoritou není. Je to politik spjatý s jednou politickou stranou. Není náhodou, že nový kandidát, o kterém prezident s předsedou Ústavního soudu jednali, úzce spolupracuje se stejnou politickou stranou. Pavel Rychetský sice po setkání s prezidentem prohlásil, že by se nový ústavní soudce měl odstřihnout od politiky, je ale zajímavé, že on sám se touto knížecí radou neřídí.  

Ve vztahu politiky a justice se bohužel nejedná o neobvyklý jev, a to ani v širším měřítku. Otakar Motejl, blahé paměti, již dříve varoval před tím spoléhat na justici, jako na třetí pilíř demokratického systému. Dokládal to příklady z nedávné historie. Pokud se moc zákonodárná a výkonná zhroutily a podřídily totalitě, učinily soudy totéž. Nezřídka se i aktivně podílely na antidemokratických represích. To ovšem neznamená, že bychom neměli o skutečnou soudcovskou nezávislost nadále usilovat. Zkušenosti z práce státního zastupitelství ale ukazují, že to bez zásadní personální obměny nepůjde. A ta v případě soudů není zdaleka tak snadná a rychlá.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…