Jan Vítek: Když Amerika udělala otočku…

04.05.2017 14:11

Neokonzervativci tvoří malou skupinku lidí. Těch významných není ani tucet. Přesto se jim podařilo vmanipulovat Ameriku do válek, v nichž zahynuly miliony lidí. A nyní rozdmýchávají střet s Ruskem, Čínou, Íránem a severní Koreou. Takovou válku by svět nikdy nepřežil. Dr. Paul Craig Roberts, americký politolog a publicista.

Jan Vítek: Když Amerika udělala otočku…
Foto: pixabay.com
Popisek: agrese - ilustrační foto

Švýcarské televizi se v krátkém dokumentu podařilo vytáhnout z orwellovské memory hole, díry zapomnění, jedinečný pokus o vědeckou spolupráci USA a Ruska pojmenovaný Program MEDEA (Measurements of Earth Data for Environmental Analysis). Nehodil jej tam Winston Smith, hrdina Orwellovy novely 1948, nýbrž George W. Bush, prezident Spojených států.

Proč to udělal, vyplyne z konce vyprávění. Začněme začátkem:
Píše se rok 1992. V Kremlu vládne první lidem zvolený prezident Boris Jelcin. Ve Washingtonu úřaduje v Bílém domě demokratický státník Bill Clinton. Z pražského hradu Václav Havel hlásá, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Studená válka skončila, mírové soužití a spolupráce jsou na pořadu budoucnosti. Ekonomové se dohadují, na co přednostněji použít mírové dividendy, stovky miliard, které svět ušetří, když seškrtá astronomické výdaje na zbrojení. Všechny naděje a ideály se zdají být dosažitelné, stačí jen vztáhnout ruku.

Al Gore, který je viceprezidentem USA, přichází s celosvětovým programem na ochranu životního prostředí před katastrofálními účinky klimatických změn. Nazve jej jménem řecké bohyně Medea. Navrhuje vytvořit tým složený z nejlepších amerických a ruských klimatologů, kteří program mají uskutečnit.

Nejdříve však je nutno zjistit, jaké škody byly napáchány a proč, abychom mohli sledovat jejich další vývoj a snažit se jej zpomalit. Důkazy o tom jsou přísně tajné. Mají je výzvědné služby obou mocností schované v archivech satelitních snímků. Odtajnit je mohou pouze oba prezidenti. Bill Clinton to učiní téměř současně s Borisem Jelcinem v roce 1994.

První schůzka oběma stranami prověřených klimatologů a vybraných představitelů vojenských i civilních výzvědných služeb v Moskvě začala v chladné a ostražité atmosféře.

„Báli jsme se, abychom nebyli později obvinění z prozrazení utajených informací," vyprávěl na švýcarské televizi jeden z amerických účastníků. „Naši hostitelé měli výborný nápad. Ukázali nám satelitní snímky (viz), zachycující postup stavby naší ultratajné raketové základny. Šok zapůsobil. Uvědomili jsme si, nemáme co skrývat jeden před druhým. Ledy roztály, jazyky se rozvázaly, zavládl přátelský duch a snaha spolupracovat."

Vědcům a špionům se podařilo shromáždit obrovské množství historických záznamů o změně podnebí, společně je vyhodnotit a uveřejnit. Je to neocenitelná studnice poznatků, z níž dodnes klimatologové čerpají při hodnocení postupu globálního oteplování nebo při sestavování prognóz vývoje podnebí na naší planetě. Mezi další konkrétní výsledky patří například souhrnný přehled vývoje podnebných změn na oceánech. Ale snad největším přínosem do zbrojnice ochrany životního prostředí je model celosvětového varovného systému před možným nebezpečím velkých lesních požárů a sopečné činnosti na základě údajů civilních, vojenských výzvědných služeb. Je stále platný a použitelný.

Mnozí čtenáři si vzpomenou, že Al Gore byl demokratickým prezidentským kandidátem v roce 2000 a že neuspěl. Nechtěli ho zbrojaři a olejáři, kteří se báli, že po velmi častých návštěvách Moskvy jako ředitel MEDEA si příliš zvykl na kaviár a vodku, a na kdoví co ještě. Když měl o výsledku voleb rozhodnout přepočet hlasů na Floridě, kde byl guvernérem nejmladší Bushův syn Jeff, Nejvyšší soud jej zastavil. Většinou hlasů 5:4 rozhodl, že prezidentem bude republikán a George W. Bush, pro texaské přátele Dubya. Rozhodující hlas vhodil Samuel Alito, kterého posadil do soudcovského křesla George H.W. Bush Sr., když vládl v Bílém domě.

George ‚Dubya' Bush, jehož politickou dráhu sponzoroval vojensko-průmyslový komplex, jmenoval do vysokých vládních funkcí neokonzervativce, mezi nimiž byli například Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, Douglas Feith, Richard Perle a Elitot Abrahams. Začali uskutečňovat plán americké nadvlády v jednadvacátém století nazvaný zavádivě a zjemněle Rebuilding American Defences. Jeho hlavními autory jsou Robert Kagan a Wiliam Kristol z líhně byvších amerických trockistů. Plán sleduje čtyři hlavní cíle: soustavně zvyšovat vojenský rozpočet na úkor sociálních výdajů; svrhnout režimy nepřátelské americkým hospodářským a mocenským zájmům; zavést demokracii v oblastech, kde vládnou jiné politické systémy; upevnit a rozšířit stávající mezinárodní řád.

‚Dubya' ukončil program MEDEA náhle a bez vysvětlení. Stal se první obětí nové éry. Všechny zmínky o americko-ruské vědecké spolupráci zmizely v memory hole. Nenajdete je na internetu, ani v oficiálním životopisu Al Gora.

Amerika udělala prudkou otočku. Kam nás zavedla, víme. Kam nás vede, se může stát otázkou bytí a nebytí.

Autor je český novinář žijící v Ženevě

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Doufám, že i vy se cítíte být nejsvobodnější za poslední desetiletí

9:01 Miroslav Macek: Doufám, že i vy se cítíte být nejsvobodnější za poslední desetiletí

Čtvrteční glosy Miroslava Macka