Jan Ziegler: Lidé pochybují o duševním zdraví ministra Lavrova

04.03.2016 8:35

Snesu hodně, ale tvrzení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o tom, že VŘSR inspirovala západoevropský sociální pokrok, je mírně řečeno nepravdivé. A napadají mně hodně silná slova na jeho adresu.

Jan Ziegler: Lidé pochybují o duševním zdraví ministra Lavrova
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Jenomže napsat je tady nesmím, protože by můj blog musel být stažen. Nicméně na Facebooku jsem si servítky nebral a obecně tam diskutující píši slova jako dement, kretén, lhář apod. Projevují také starost o psychické zdraví ruského ministra. Nicméně Lavrovova slova by nás neměla překvapit. V současné putinovském Rusku je totiž lhaní běžnou normou. Ale to, že si sám ministr zahraničí si dovolí vypustit z úst takovou šílenou nehoráznost, je hodně na pováženou.

Sergej Lavrov se odvolává na seriózní odborníky, ale právě ti ho usvědčují z hlásání bludů. V knize Dějiny Ruska 20. století sami ruští historici potvrdili, že dělníci za sovětské éry ve dvacátých a třicátých letech minulého století pracovali deset i více hodině denně a to včetně nedělí, kdy chodili na „dobrovolné pracovní směny“ ve prospěch socialistické vlasti. Reálná mzda ruského dělníka byla v carském Rusku v roce 1913vyšší než za Stalina v roce 1940.

Sociální politika, tedy soubory opatření ve prospěch námezdně pracujících, se postupně vyvíjela od poloviny 19. století tedy dávno před bolševickým pučem v roce 1917 v Rusku.

Vliv na ni měla i papežská encyklika Rerum novarum, kterou vydal papež Lev XIII. 15. května 1891. Ta na jedné straně respektuje právo pracujících na vytváření odborů a požaduje pro ně spravedlivou mzdu, na druhé straně pak odsuzuje komunismus,a neomezený kapitalismus, ale zároveň respektuje právo na soukromé vlastnictví.

Ale známá jsou i opatření ve prospěch dělnictva, které prosadil říšský kancléř Otto von Bismarck v Německu, kde od roku 1889 existovalo sociální pojištění pro všechny vrstvy obyvatelstva, lidé tak měli nárok na důchod. Sociální zákonodárství se v té době vyvíjelo i v Rakousku-Uhersku, kde od roku 1887 existovalo úrazové pojištění pro dělnické profese.

Ale sociálně velkorysou politiku provozoval na svých panstvích knížecí rod Schwarzenbergů. Tak již ve druhé polovině 18. století (tedy dávno před Karlem Marxem) měli jeho zaměstnanci nárok na penzi. Někdy po roce 1890 Schwarzenbergové založili pro všechny místní děti mateřskou školku v Hluboké nad Vltavou a v Lišově zhruba v téže době provozovali něco jako domov seniorů pro bývalé staré zaměstnance, kteří zde zdarma dostávali, jídlo oblečení a otop. Mohl bych pokračovat dál, ale to je zbytečné. Sociální politika se zkrátka evolučně vyvíjela dávno před vrahy Leninem a Stalinem.

Bolševický komunistický režim v Rusku nás skutečně obohatil, a to brutálním terorem, vraždami milionů lidí a gulagy, které Adolfu Hitlerovi posloužili jako vzor pro nacistické koncentráky.

Dále se pan Lavrov pochlubil, že rudý říjnový puč v listopadu 1917 přispěl k dekolonizaci. No, ona dekolonizace přinesla mnoha africkým a asijským národům spíše utrpení a navíc je to o od něj mimořádná dávka pokrytectví, protože Rusové jaksi zapomněli dekolonizovat své kolonie, například Litvu, Lotyšsko, Estonsko a další.    

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…