Jan Ziegler: Na železnici musí vlítnout soukromníci, pro státní vlaky není důvod

29.06.2017 18:50 | Zprávy
autor: PV

Monopol Českých drah musí skončit. Je to jak v zájmu cestujících, tak i v zájmu těch co vlaky objednávají a platí. Ti mohou ušetřit až miliardy korun ročně a to se vyplatí, nehledě na zvýšení kvality cestování.

Jan Ziegler: Na železnici musí vlítnout soukromníci, pro státní vlaky není důvod
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Nové vedení Středočeského kraje je nespokojeno s tím, kolik peněz platí za dopravní obslužnost na železnici. Řešení přitom existuje a tím je zlomení monopolu Českých drah. Prvním a zásadním krokem by proto mělo být vypsání výběrových na provozovatele regionální dopravy, tedy osobních a spěšných vlaků, které dotují kraje. Praxe je taková, že rychlíky, expresy atd. dotuje ministerstvo dopravy, kdežto osobní a spěšné vlaky kraje. Není to o tom, že by České dráhy měly být vytlačeny. Pokud nabídnou nejlepší podmínky, ať jezdí dál, ale ať jsou na železnici nastoleny férové podmínky pro všechny. Dosud totiž získával největší český dopravce zakázky na provozování vlaků bez výběrových řízení.

Úspory by podle dopravních odborníků měly činit 20 – 30% předchozího stavu. Je ovšem důležité soutěžit tzv. provozní soubory, čili jednotlivé oblasti. Tedy ne celé území kraje naráz, ale třeba posázavské železnice v úsecích Praha - Vrané nad Vltavou - Čerčany s odbočkou Vrané nad Vltavou – Dobříš atd. V rámci Středočeského kraje by mohly úspory činit řádově stovky milionů korun. „Úspory jsou pro nás důležité, a proto s touhle možností počítáme, tedy s vypsáním výběrových řízení na provozovatele regionální železniční dopravy. Bylo ovšem chybou, že předchozí krajská vedení tvořená hlavně sociálními demokraty a komunisty této možnosti nevyužily,“ řekl předseda Rozpočtového výboru Středočeského krajského zastupitelstva Michael Pánek (ODS).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Proč by nemohla vzniknout jakákoliv neziskovka?

Ať si vznikají, když na to nebude přispívat stát. Podle mě ten by měl přispívat jen ty, co pomáhají třeba nemocným nebo v sociální oblasti, nebo třeba i zvířatům. Nevím tak, zda je potřeba nějaký zákon? Nestačí, když si stát prověří, komu peníze dá? Dělá to nyní? Nebo na to nemá nástroje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Nechutná nedělní slovní pyrotechnika a neobjektivita ČT

15:49 Jiří Paroubek: Nechutná nedělní slovní pyrotechnika a neobjektivita ČT

Neviděl jsem z včerejšího vysílání ČT mnoho, ale to, co jsem viděl, mně úplně stačilo.