Jan Ziegler: Nechutný Rath má smůlu, odposlechy platí

07.06.2017 19:12

Považuji to za vítězství zdravého selského rozumu, když Nejvyšší soud v Brně dnes uznal za legální policejní odposlechy v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha obviněného z korupce.

Jan Ziegler: Nechutný Rath má smůlu, odposlechy platí
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Inu Boží mlýny melou pomalu, ale jistě, a žádný strom neroste až do nebe. Přesně tohle platí i pro případ Davida Ratha. Býval hrozně arogantní, nafoukaný a myslel si, že mu všechno projde. Naštěstí se ukázalo, že nikoliv. Hodně lidí nechápalo, proč Vrchní soud v Praze zvrátil předchozí rozhodnutí středočeského krajského soudu a odmítl policejní odposlech jako důkaz. Mám za to, že ctihodná brněnská justiční instituce rozhodla moudře, a nedržela se pouze právního formalismu, ve stylu, stížnost je neplatná, protože byla podána na formuláři X místo Y, ale správně zhodnotila podstatu sporu. To nyní znamená, že případ bude opět řešit Krajský soud, ale Vrchní soud již nesmí zamítnout odposlechy jako nezákonné.

Reakce Davida Ratha ani nepřekvapila. Přirovnal soudní jednání a závěrečný verdikt k politickým procesům z padesátých let. Tak to už je úplně mimo. Bývalý ministr zdravotnictví se mohl hájit podle svého uvážení, mohl si svobodně zvolit obhájce a především ho nikdo při výsleších nemučil, jak to tehdy dělala s vyšetřovanými komunistická StB. Také nemusel u soudu odříkávat naučené přiznání a žádat pro sebe nejvyšší trest. A také už by nebyl na svobodě, ale ve vězení či v rudých lágrech zavřený na dlouhá léta. V horším případě by po trestu smrti jeho popel skončil na nějaké okresní silnici ve středních Čechách. Takhle totiž naložili estébáci s ostatky popravených v procesu Slánský a spol.

Můžeme si o líčení s Rathem a spol. myslet, co chceme, ale přirovnání s komunistickou érou je stupidní a nechutné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

13:04 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

Oswald Spengler, německý filosof dějin (25. května 1880, Blankenburg – 8. května 1936, München), do …